Okul öncesi yöneticilerinin dönüşümcü liderlik stili düzeyi ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
Relationship between the level of transformational leadership style and problem-solving skills of pre-school administrators
  1. Tez No: 594090
  2. Yazar: NECLA KUĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı İstanbul İli Anadolu yakasındaki resmi ve özel anaokullarında görev yapan yöneticilerin dönüşümcü liderlik stili ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca yöneticilerin Dönüşümcü liderlik stilinin ve problem çözme becerilerinin cinsiyet, yaş, görev türü, öğrenim durumu ve mezuniyet değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bu amaçla İstanbul Anadolu yakasında özel kurum ve resmi kurumlarında görev yapan 93 müdür ve 54 müdür yardımcısı olmak üzere 147 kişiye Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği (Bass & Avolio 1992) ve Problem Çözme Ölçeği (Heppner, P. P. ,1993) uygulanmıştır. Çok Faktörlü Liderlik Ölçeğinin Dönüşümcü liderlik alt boyutları (karizma, esin kaynağı olma, entelektüel uyarım ve bireyselleştirilmiş ilgi) üzerinden alınan toplam puan ile ve Problem Çözme Ölçeğinin alt boyutları (Aceleci Yaklaşım, Düşünen Yaklaşım, Kaçıngan Yaklaşım, Değerlendirici Yaklaşım, Kendine Güvenli Yaklaşım, Planlı Yaklaşım) üzerinden alınan toplam puan değerlendirilmiştir. Araştırmanın istatiksel analizi için, bağımsız ortalamalar için t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve pearson momentler çarpımı korelasyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, okul öncesi kurumlarda görev yapan yöneticilerin Dönüşümcü liderlik stili düzeyi cinsiyet, yaş, görev türü, öğrenim durumu, mezuniyet, yöneticilik kıdemi, çalıştığı kuruma göre incelenmiş, anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür. Yine aynı şekilde Okul Öncesi Eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin problem çözme becerileri cinsiyet, öğrenim durumu, mezuniyet, görev türü, çalıştığı kuruma göre incelenmiş, anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; yaş faktörü ile yöneticilikteki kıdem yılı arasında anlamlı bir biçimde farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi kurumlarında çalışan yöneticilerin Dönüşümcü liderlik stili ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiş, dönüşümcü liderlik stili ile problem çözme becerileri arasındaki negatif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiye rastlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Dönüşümcü liderlik stili ile ilgili daha fazla araştırmalar yapılması ve problem çözme becerisinin mesleğinin ilk yıllarında gerek yaş gerekse kıdem yılına göre düşük çıkmasının nedenlerinin araştırılması önerilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan yöneticilerin yaşadıkları problemler ve bu problemler karşısında buldukları çözüm yolları ile ilgili deneyimlerini karşılıklı paylaşacakları platformların oluşturulması ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the transformational leadership style and problem-solving skills of the school administrators working in public and private preschools in the Anatolian side of Istanbul province. In addition, it also aims to investigate whether the transformational leadership style and problem-solving skills of the administrators vary depending on sex, age, position, educational background and graduation. For this purpose, Multi-Factor Leadership Scale (Bass & Avolio 1992) and Problem Solving Scale (Heppner, P. P. ,1993) were applied to 147 people including 93 principals and 54 assistant principals working in public and private preschools in the Anatolian side of Istanbul province. The total score on the sub-dimensions of the Transformational leadership of the Multi-Factor Leadership Scale (which are charisma, being a source of inspiration, intellectual stimulation and individualized consideration) and of the Problem-Solving Scale (Hasty Approach, Thinking Approach, Evasive Approach, Self-Confident Approach, Planned Approach) were assessed. For the statistical analysis of the study, the t-test for independent means, one-way ANOVA test and pearson product-moment correlation coefficient analysis techniques were used. The results of the study showed that the level of transformational leadership style of administrators working in preschool institutions which was investigated considering the sex, age, position, educational background, graduation, length of service as an administrator, and the institution worked for, does not vary significantly. Likewise, it was found out that the problem-solving skills of the administrators working in Preschool Educational Institutions, which was evaluated considering the sex, age, position, educational background, graduation, length of service as an administrator, and the institution worked for, do not vary significantly while a significant difference was found between the factor age and length of service as an administrator. The relationship between the Transformational leadership style of the administrators working in preschool educational institutions and their problem-solving skills was studied and it was found out that there is a difference of negatively moderate significance the transformational leadership style and problem-solving skills. The study concluded with the recommendation of further study on Transformational leadership style and further investigation of the reasons why the problem-solving skills are found to be lower in terms of the factors of both sex and length of service in the early years of the profession. It was also recommended to build platforms for the administrators working in preschool educational institutions to share and exchange the problems experienced by them and their ways of solving such problems