Kariyer çapaları ve temel benlik değerlendirmenin iş tatminine etkisi: Bir alan çalışması
The effect of career anchors and core self-evaluation on job satisfaction: A field survey
- Tez No: 594091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geleceğin nitelikli insan gücünü yetiştiren üniversitelerin eğitimde kaliteye ulaşmaları, kendilerinden ulusal ve uluslararası düzeyde söz ettirmeleri, bünyelerinde görev yapan akademik ve idari personelin performansına bağlıdır. Bu performansa da işinden tatmin olan, işini severek yapan personel ile ulaşılabilir. Bu bağlamda iş tatminini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi son derece önemlidir. Araştırmada çalışanların kariyer çapaları ve temel benlik değerlendirmesinin iş tatminine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Mardin Artuklu Üniversitesi'nde akademik ve idari kadrolarda görev yapan 261 personel oluşturmaktadır. Anket aracılığıyla toplanan veriler Spss programında frekans, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; çalışanların kariyer çapaları ile temel benlik değerlendirmesine ilişkin algılarının genel iş tatminleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
If universities, training the qualified work force of the future, would like to attain quality,if they want to make an indelible national and international impression,this depends on the performance of the academic and administrative staff members carrying out their assignments there. This performance can be attained with staff members satisfied with their jobs, carrying out their assignments with love. Within this context, determination of factors that influence job satisfaction is extremely important. The effect of career anchors and core self-evaluation of the staff on job satisfaction has been examined in the study. The sampling of the study consists of 261 staff members carrying out their assignments in academic and administrative positions at the University of Artuklu in Mardin. Data collected through surveys has been assessed in SPSS program through frequency, correlation and regression analyses. What has been concluded at the end of the study is that perceptions of staff members on their career anchors and on their core self-evaluation have positive effects on their general job satisfaction.