Marine edilen palamut balığı (Sarda sarda)'nın dondurularak depolama boyunca lipit ve duyusal kalite parametrelerinin incelenmesi
Investigation of lipid and sensory quality parameters during frozen storage of marined atlantic bonito (Sarda sarda)
  1. Tez No: 594125
  2. Yazar: FİLİZ SAYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, marinasyon sosunda bekletildikten sonra dondurularak depolanan (-18°C) palamut (Sarda sarda)'un lipit ve duyusal kalitesinde meydana gelen değişimler dört ay boyunca araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kontrol grubunun nem (%), ham protein (%), lipit (%) ve ham kül (%) içeriği sırasıyla %55.17, % 26.54, %9.11 ve %1.58 olarak bulunurken, marine palamutun nem (%), ham protein (%), lipit (%) ve ham kül (%) içeriği ise sırasıyla %58.16, %23.63, %11.34 ve %1.75 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in lipid and sensory quality of marined Atlantic bonito (Sarda sarda) stored at -18°C for four months were investigated. At the end of the study, moisture content (%), crude protein (%), lipid (%) and crude ash (%) content of control group were 55.17%, 26.54%, 9.11% and 1.58%, respectively, while the moisture (%), crude protein (%), lipid (%) and crude ash (%) content of marinated Atlantic bonito was 58.16%, 23.63%, 11.34%, and 1.75%, respectively.