Palamut başlarından elde edilen balık yağına ait kalite değişimlerinin makine görmesi ve elektronik burunlar ile belirlenmesi
Determination of quality changes in fish oil obtained from bonito heads using machine vision and electronic noses
  1. Tez No: 998844
  2. Yazar: ASLI YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, palamut balığı başlarından elde edilen balık yağının depolama süresince meydana gelen kalite değişimleri, makine görmesi ve elektronik burun teknolojileri kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, çalışma kapsamında elde edilen balık yağı belirli sıcaklık ve ışık koşullarında depolanmış; peroksit değeri, P-anisidin değeri, toplam oksidasyon, serbest yağ asitleri, Tiyobarbütirik Asit ve yağ asitleri gibi klasik kalite parametreleri periyodik olarak analiz edilmiştir. Aynı numuneler eş zamanlı olarak makine görmesi sistemi ile görüntülenmiş ve renk, parlaklık ve yüzey değişimlerine ait sayısal veriler elde edilmiştir. Ayrıca elektronik burun sensörleri kullanılarak yağın uçucu bileşik profilindeki değişimler takip edilmiştir. Elde edilen sensör sinyalleri ve görüntü analiz sonuçları, kimyasal analizlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, makine görmesi ve elektronik burun sistemlerinin balık yağı oksidasyonunu yüksek doğrulukla tahmin edebildiğini, özellikle erken oksidasyon dönemlerinde cihazların kalite kaybı oluşmadan önce hızlı tespit imkânı sunduğunu göstermiştir. Makine görmesi ve e burun sistemleri balık yağı gibi hızlı bozulma eğiliminde olan gıdaların tahribatsız kalite kontrol süreçleri ile izlenebilmesinde etkili araçlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, quality changes in fish oil obtained from bonito heads during storage were determined using machine vision and electronic nose technologies. In this context, the fish oil obtained in the study was stored under specific temperature and light conditions; classical quality parameters such as peroxide value, P-anisidine value, total oxidation, free fatty acids, thiobarbituric acid, and fatty acids were periodically analyzed. Simultaneously, the same samples were imaged using a machine vision system, and numerical data on color, brightness, and surface changes were obtained. In addition, changes in the volatile compound profile of the oil were monitored using electronic nose sensors. The obtained sensor signals and image analysis results were evaluated by comparing them with chemical analyses. The results of the study showed that machine vision and electronic nose systems can predict fish oil oxidation with high accuracy, and that the devices offer rapid detection before quality loss occurs, especially in early oxidation stages. Machine vision and electronic nose systems were identified as effective tools for monitoring perishable foods like fish oil through non-destructive quality control processes.