Sultan III. Ahmed'in Hatt-ı Hümâyûnları
İmperial Decree of Sultan Ahmed III
- Tez No: 594135
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sultan III. Ahmed dönemi, Osmanlı tarihi araştırmacılarının en çok ilgisini çeken devirdir. Viyana bozgunu sonrası tahta çıkan III. Ahmed, özellikle siyasi arenada kaybettikleri toprakları geri almak için mücadele vermiş, ülkenin her sorunu ile ilgilenmiştir. III. Ahmed'in Hatt-ı Hümayunlarını incelediğimiz bu çalışmada; III. Ahmed döneminin (1703-1718) olaylarına ışık tutulmaya çalışıldı. Yeniçerilerin haklarından vakıf ve ulema sınıfının sorunlarına, Osmanlı Venedik-Avusturya-Rus savaşlarından, Osmanlı-İran savaşlarına kadar birçok hususta Hatt-ı Hümayunların verdiği bilgiler dâhilinde meydana gelen hadiseleri anlatmaya çalıştık. III. Ahmed'in kendi dönemi içinde meydana gelen hadiseleri belgelere Hatt-ı Hümayunlara dayanarak tespit etmeye çalıştık. Diplomatik açıdan değerlendirmeye tabi tuttuğumuz bu dönemde yaşanan olayları irdelemeye çalıştık. Sultanın kendi yazmış olduğu (veya yazdırdığı) hükümler yoluyla, onun vuku bulan hadiselere bakış açısını kendi kaleminden öğrenmeye çalıştık. İncelediğimiz bu tez, III. Ahmed'in kendi dönemini aydınlatması bakımından önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sultan III. The Ahmed period was the period that attracted the most attention of the Ottoman historical researchers. After the defeat of Vienna III. Ahmed, especially in the political arena has fought to reclaim the lost land, has been concerned with every problem of the country. In this study, we examined Ahmed's Hatt-ı Hümayunlar (State). III. Ahmed, It was tried to shed light on the events of Ahmed period (1703-1718). From the rights of the janissaries to the problems of the foundation and the ulema class, the Ottoman Venice-Austria-Russian wars and the Ottoman-Iran wars, we tried to explain the events that took place within the information given by Hatt-ı Humayunlar. III. Ahmed We tried to determine the events that took place during Ahmed's own period for based on the Hatt-ı Hümayunlar. We tried to examine the events that took place during this period in which we subjected to diplomatic evaluation. We tried to learn from his own point of view the events that took place through the provisions that the Sultan had written (or written) himself. This thesis, which we examine, is in III. It would be an important source for Ahmed to illuminate his time.