Parsiyel nefrektomi-tuz hipertansiyonunda sempatik sinir sistemi ve vazopresinin rolü
  1. Tez No: 59414
  2. Yazar: BESİM ÖZAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüzde 70-80 oranında subtotal nefrektomi uygulanan sıçanlara yüksek oranda tuz içeren diyet verildiğinde genellikle düşük reninli olan hipertansiyon gelişmektedir. Klinikte karşılaşılan renal hipertansiyon tiplerinden birinin karşılığı olan bu hipertansiyonun nasıl geliştiği tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda vazopresinin V, reseptörleri ve sempatik sistemin a reseptörleri aracılığıyla neden oldukları presör etkiler ile bu etkilerin birbirleriyle etkileşimlerinin bu tip hipertansiyonun fızyopatolojik temelinde oynadıkları rolün saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Wistar erkek sıçanlara ortalama % 73 oranında nefrektomi uygulanmış ve bunların bir kısmına tuz içeriği düşük diyet (normotansif grup) bir kısmına ise tuz içeriği yüksek diyet (hipertansif grup) verilmiştir. Uygulanan drog injeksiyonunun niteliğine göre 8 grup oluşturulmuştur: 1) Yalnızca AVP V! antagonist uygulanan hipertansif (HA, n= 8) ve normotansif (NA, n=7) gruplar, 2) Yalnızca fentolamin uygulanan hipertansif (HF, n= 7) ve normotansif (NF, n=7) gruplar, 3) Önce antagonist sonra fentolamin uygulanan hipertansif (HAF, n=6) ve normotansif (NAF, n=6) gruplar, 4) Önce fentolamin sonra antagonist uygulanan hipertansif (HFA, n=8) ve normotansif (NFA, n=6) gruplar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subtotal nephrectomy applied rats (in a rate of 70-80) generally develop low-renin hypertension when they are fed with a diet including high amount of salt. The development process of this type of renal hypertension is still unclear. In this study, we aimed to determine the roles of the pressor effects of AVP via Vj receptors and sympathetic system via a receptors, and of the interactions between these effects, in the physiopathology of this type of hypertension. For this purpose, we performed nearly 73 % partial nephrectomy on the Wistar male rats; one group of these rats were given a low-salt diet (normotensive group) and the other a high-salt diet (hypertensive group). Finally, 8 groups of rats were constituted according to the kind(s) of the injected drug(s): 1) normotensive (NA, n=7) and hypertensive (HA, n=8) groups injected only AVP Vj antagonist 2) the normotensive (NF, n=7) and hypertensive (HF, n=7) groups injected only phentolamine, 3) the normotensive (NAF, n=6) and hypertensive (HAF, n=6) groups injected primarily antagonist and then phentolamine, 4) the normotensive (NFA, n=6) and hypertensive (HFA, n=8) groups injected primarily phentolamine and then antagonist.