Parsiyel nefrektomi yapılan böbrek kitlelerinde RENAL, PADUA ve SPARE nefrometri skorlarının peroperatif ve postoperatif cerrahi sonuçları öngörmedeki rolünün retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of the role of RENAL, PADUA and SPARE nephrometry scores in predicting perioperative and postoperative surgical outcomes in renal masses undergoing partial nephrectomy
- Tez No: 749040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Parsiyel nefrektomi yapılan böbrek kitlelerinde RENAL, PADUA ve SPARE nefrometri skorlarının peroperatif ve postoperatif cerrahi sonuçları öngörmedeki rolünün retrospektif olarak araştırılması. Böbrek kitlelerinin cerrahi tedavisinde uygun hastalarda parsiyel nefrektomi günümüzde öne çıkan tedavi yöntemidir. Başarılı peroperatif ve postoperatif sonuçlar için uygun hasta seçimininde kullanılmak üzere nefrometri skorları geliştirilmiştir. Çalışmamızda bu skorlardan RENAL, PADUA ve SPARE skorlarının başarısı araştırıldı. 2007-2020 tarihleri arasında parsiyel nefrektomi uygulanan 419 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların ortalama yaşı 55,89 (± 12.5) yıl olup, kadın/erkek oranı %38.4-%61.6, ortalama takip süresi ise 10 ± 7 (1-51) ay olarak bulundu. RENAL skorun operasyon süresi, kanama miktarı ve intropeperatif komplikasyon gelişimi ile tek değişkenli analizde anlamlı ilişkide olduğu (p:0.009, p:0.001, p:0.003); PADUA skorunun kanama miktarı ve postoperatif komplikasyon gelişimi ile tek değişkenli analizde; introperatif komplikasyon gelişimi, cerrahi sınır pozitifliği, trifekta başarısı ve pentafekta başarısı ile de çok değişkenli analizde anlamlı ilişkide olduğu (p:0.005, p:0.001, p:0.001, p:0.014, p:0.002, p:0.009); SPARE skorunun ise kanama miktarı, trifekta başarısı ve pentafekta başarısı ile tek değişkenli analizde; introperatif komplikasyon gelişimi ile de çok değişkenli analizde anlamlı ilişkide olduğu (p:0.002, p:0.001, p:0.027, p:0.049) görüldü. Nefrometri skorları dışında introperatif komplikasyon gelişimi ile iskemi uygulaması, tümör yerleşimi, tümörün egzofitik oranı, toplayıcı sistemle ve renal sinüsle ilişkisinin de tek değişkenli analizde anlamlı ilişkide olduğu (p:0.036, p:
Özet (Çeviri)
Retrospective investigation of the role of RENAL, PADUA and SPARE nephrometry scores in predicting perioperative and postoperative surgical outcomes in renal masses undergoing partial nephrectomy. Partial nephrectomy is the leading treatment method in patients who are suitable for the surgical treatment of kidney masses. Nephrometry scores have been developed to be used in appropriate patient selection for successful perioperative and postoperative outcomes. In our study, the success of RENAL, PADUA and SPARE scores was investigated. The data of 419 patients who underwent partial nephrectomy between 2007-2020 were retrospectively analyzed. The mean age was 55.89 (± 12.5) years, the female/male ratio was 38.4%-61.6%, and the mean follow-up period was 10 ± 7 (1-51) months. The RENAL score was significant for the duration of the operation, the amount of bleeding, and intraoperative complications in univariate analysis (p:0.009, p:0.001, p:0.003); the PADUA score was significant for the amount of bleeding and postoperative complication in univariate analysis and was significant for intraoperative complication, surgical margin positivity, trifecta success and pentafecta success in multivariate analysis (p:0.005, p:0.001, p:0.001, p:0.014, p:0.002, p:0.009); the SPARE score was significant for the amount of bleeding, trifecta success and pentafecta success in univariate analysis and was significant for intraoperative complications in multivariate analysis (p:0.002, p:0.001, p:0.027, p:0.049). Intraoperative complications was significant for the need for ischemia, tumor location, tumor exophytic ratio, collecting system and renal sinus involvement in univariate analysis (p:0.036, p: