Almg3/sicp kompozit malzemelerin aşındırıcılı su jeti ile kesilmesinde kesme parametrelerinin yüzey kalitesine etkisinin incelenmesi
Effect of cutting parameters of abrasive water jet machining on the surface quality of almg3/sicp composites
- Tez No: 307666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Alüminyum Matrisli Kompozit malzemelerin yapılarındaki aşındırıcı parçacıklar nedeniyle geleneksel imalat yöntemleri ile işlenmesi zor, özel takımlar ve ilave işlemler gerektirdiğinden yüksek maliyetlidir. Bu çalışmada, son zamanlarda teknik ve ekonomik üstünlükleri öne çıkan aşındırıcılı su jeti teknolojisi kullanılarak farklı takviye oranlarına sahip Alüminyum kompozit malzemelere kesme işlemi uygulanmıştır. Takviye oranlarının ve kesme parametrelerinin yüzey kalitesine etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmada, malzeme olarak doğrudan yarı-katı karıştırma ve sıkıştırma döküm yöntemi ile üretilmiş %10 ve %25 SiC takviyeli AlMg3 kompozit malzemeleri kullanılmıştır. Yanal ilerleme hızı, aşındırıcı besleme oranı ve aşındırıcı boyutu kesme parametreleri olarak seçilmiştir. Yüzey kalitesinin incelenmesi için yüzey pürüzlülük ölçümleri ve mikro yapı incelemeleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, hem kalite hem de maliyet açısından aşındırıcılı su jeti teknolojisinin kompozit malzeme kesme ve biçimlendirme işlemlerinde başarı ile kullanılabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
It is difficult to process aluminium metal matrix composite materials by conventional manufacturing processes due to abrasive particulates in their material structure. It is also expensive to process these materials due to special machining and extra processing. In this study, abrasive waterjet technology, whose usability in industry has been recently increaseddue to it?s technical and economic advantages, is applied on Aluminium matrix composite materials with different reinforcement ratios. Effects of some reinforcement rates and cutting parameters on surface quality are investigated. Experimental studies were conducted by using 10% and 25% SiC reinforced AlMg3 composites which are produced by semi-solid mixing method and squeeze casting method. Traverse speed, abrasive flow rate and abrasive length were chosen as cutting parameters. Surface roughness measurements and micro-structure investigations were conducted by using SEM to examine the surface quality. The results of the study show that abrasive water jet can be used as a cost-effective tool with better quality for cutting and forming processes of composite materials.