Views of pre-service science teachers about informal learning environments before and after Science and Technology Museum visit
Fen bilimleri öğretmen adayalarının Bilim ve Teknoloji Müzesi gezisi öncesi ve sonrasında okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili görüşleri
  1. Tez No: 594169
  2. Yazar: LEMAN ARAS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Okul dışı öğrenme ortamları öğrenci merkezli eğitimi desteklemek için uygun ortamlardır. Okul dışı ortamlarda gerçek nesneler ve sorunlar kullanılır, bununla birlikte özgürce sosyal etkileşim ve aktif olarak etkinliklere dahil olmaları katılımcıların motivasyonunu, ilgisini artırırken bilimi daha eğlenceli hale getirmektedir. Öğretmen adaylarının bu ortamlarla ilgili bilgi sahibi olmaları ilerde mesleğe başladıklarında bu tür etkinlikleri kullanmalarını sağlayabilir. Bu nedenle, öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi ve hangi durumlarda geliştiğinin araştırılması önemlidir. Bu çalışmada, fen öğretimi uygulamaları dersi alan öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili görüşleri incelenmiş ve ders kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilim ve Teknoloji Müzesine gerçekleştirilen gezinin bu görüşlerini değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır. Çalışma nitel araştırma olup, araştırmada kullanılacak veriler gezi öncesinde ve sonrasında 17 fen bilimleri öğretmen adayı ile yapılan görüşmeler neticesinde elde edilip içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda alan gezileri ile ilgili dersin ve Fen ve Teknoloji Müzesi ziyaretinin genellikle öğretmen adaylarının daha kapsamlı açıklamalar yapmalarını ve informal öğrenme ortamları hakkında daha ayrıntılı bilgi vermelerini sağladığı tespit edimiştir. Bunun yanı sıra öğretmen adaylarının pozitif görüşler geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Informal learning environments are appropriate to support student centered education. There are real examples and problems in informal learning environments and social interactions and being active in applications increases motivation and interest of students. Thus, science becomes more enjoyable for students. If pre-service science teachers have knowledge about these environments, they can visit there in future during their profession. Therefore, it is important to explore views of pre-service science teachers about informal learning environments. The purpose of this study was exploring the views of pre-service science teachers about informal learning environments after visiting science museum in conjunction with method of science teaching course. This study was a qualitative research and data were gathered by conducting interviews. A total of 17 pre-service science teachers were interviewed before and after visiting Science and Technology Museum in Middle East Technical University (METU). Content analyses method was used in data analyses. Results of the study showed that instruction about field trips and integrating the Science and Technology Museum visit into the program of the science teaching methods course generally provided the pre-service science teachers to make more comprehensive explanations and to give more detailed information about informal learning environments and additionally they generally developed positive views after visit.