İran yeni dalga sineması'nda Dariuş Mehrcui filmlerinin sosyolojik analizi
Sociological analysis of Daryush Mehrcui films in Iranian new wave cinema
- Tez No: 594178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Yansıtma yaklaşımını kuramsal çerçeve olarak benimseyen bu tez, İran Yeni Dalga Sineması sırasında İran'daki sosyal gelişmelerin Dariuş Mehrcui filmlerinde nasıl temsil edildiğini araştırmaktadır. Mehrcui, İran Yeni Dalga Sineması dönemi boyunca, sosyolojik olarak bu çalışmada da incelenen, dört film çekmiştir: İnek, Safdil Bey, Postacı ve Mina'nın Dairesi. Sosyolojik konseptler, medya araştırmacısı Arthur Asa Berger'in tanımları kullanılarak açıklanmıştır ve Saussure göstergebilimi, bu kavramları filmlerden çıkarmak için kullanılmıştır. Sosyolojik konseptler filmler izlenerek çıkarılmış ve filmlerin yapıldığı dönemde bahsi geçen İran toplumundaki gelişmelerden bahseden mevcut dokümanlar ile karşılaştırılarak son analiz tamamlanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, İran toplumunu etkileyen ve incelenen filmlerde gösterilen değişikliklerin; kırsaldan şehre göç, kadının değişen sosyal rolü ve sosyal varoluşu, gelenek ve modernitenin zıtlaşması, ekonomik sistemin feodalizmden kapitalizme dönüşmesi, petrol ihracatına aşırı bağımlı hale gelen tek ürün ekonomisi, devlet çalışanları arasındaki yozlaşma, modern kültürün geleneksel kültürün yerini alma sürecinde insanın yabancılaşması, batılılaşma, entelektüellerin toplum sorunlarına karşı olan kayıtsızlıkları ve ilgisizliklerinin eleştirisi, anomalilerin, ahlaksız ve insanlık dışı davranışların yayılması olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis by adopting the reflection approach as theoretical framework, illustrates how the social developments of Iran during the Iranian New Wave Cinema, are reflected in Dariuş Mehrcui's film. Mehrcui, during the period of the Iranian New Wave Cinema has directed four films of The Cow, Mr. Naive, The Postman and The Cycle which are examined sociologically in this study. Sociological concepts are explained using the definition of media researcher Arthur Asa Berger, and Saussure semiotics is used to extract these concepts form the films. The sociological concepts are extracted by watching the films and finally by comparing them with the existing documents on the mentioned developments in Iranian society at the time of making the films, final analysis is done. The findings of this study show that the changes that have affected Iranian society and are illustrated in the films studied are rural migration to cities, changing the social role of women and their social presence, confronting tradition and modernity, changing the economic system from feudal to capitalist, single product economy by extreme dependence on oil exports, corruption in government employees, human alienation in the process of replacing modern culture with traditional culture, westernization, criticism of intellectuals for inaction and incuriosity about the society problems and the spread of anomalies and immoral and inhumane behaviors.