Rekreasyon olgusunun modern konut pazarlama stratejilerine etkisi: Ankara ili örneği
The effect of recreation on modern housing marketing strategies: The case of Ankara province
  1. Tez No: 594179
  2. Yazar: ARZU TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma rekreasyon olgusunun modern konut pazarlama stratejilerini ortaya koymak adına Ankara'da yapılmıştır. Bireylerin konut satın alma süreçlerinde rekreasyon alanlarından ve aktivitelerinden ne boyutta etkilendiklerini ortaya koymak adına bu çalışma önem arz etmektedir. Çalışma, anket veri toplama tekniği kullanılarak Ankara'da yaşayan yetişkin 413 bireye uygulanmıştır. Araştırmaya yönelik toplanan veriler arasında korelasyon analizi ve ANOVA testi yapılmıştır. Elde edilen analizler sonucunda bireylerin satın alma kararlarında rekreasyon alanlarını ve aktivitelerini önemsedikleri ve buna bağlı olarak satın alma düşüncesinde oldukları konuta yönelik olan kalite, prestij, fiziksel alt yapı, fiziksel özellikler, lokasyon, ekonomik faktörler, beklenilen müşteri memnuniyeti ve konuttan beklenilen rekreasyon ihtiyacı gibi alt faktörleri de önemsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ankara to highlight modern housing marketing strategies of recreation phenomena. This study is important to reveal the extent to which individuals are affected by recreation areas and activities during the house buying process. Data were collected from 413 adults living in Ankara, using a questionnaire method of data collection. Correlation analyses and an ANOVA test were performed with the data collected from the study. Results of the analyses showed that individuals do take into consideration the recreation areas and activities while making the decision to purchase a property. It was further concluded that the prospective home buyers also take into consideration and give importance to the following sub factors: the quality of the housing they intend to purchase; prestige; physical infrastructure; physical characteristics; location; economic factors, expected customer satisfaction and recreational needs.