Lenfödem gelişen baş boyun kanserlerinde fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of physiotherapy and rehabilitation applications in head cancer cancers with lymphedema
  1. Tez No: 594195
  2. Yazar: KADİRHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, baş boyun kanseri tanılı hastalarda kompleks boşaltıcı fizyoterapi (KBF) ve/veya basit manuel lenf drenajı (MLD)-egzersiz uygulamalarının lenfödem, fibrozis, vücut kompozisyonu, yaşam kalitesi, vücut algısı, anksiyete ve depresyon üzerine etkilerini belirlemektir. Hastalar kontrol grubu (n:7), basit MLD-egzersiz grubu (n:7) ve KBF grubu (n:7) olmak üzere randomize olarak 3 gruba ayrıldı. İnternal ve ekstrenal yapılardaki lenfödem mezura ölçümleri, 3 boyutlu yüzey taramaları yapılarak ve evresi belirlenerek değerlendirildi. Fibrozis, yaşam kalitesi, vücut kompozisyonu, vücut algısı, anksiyete ve depresyon düzeyleri testlerle belirlendi. Kontrol grubu hiçbir müdahale yapılmadan, basit MLD-egzersiz grubuna kendi kendine yapabilecekleri MLD ve ev egzersizleri verilerek, KBF grubu ise fizyoterapist tarafından MLD, egzersiz, cilt bakımı ve kompresyon tedavilerini içeren KBF uygulanarak 4 hafta boyunca izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of complex decongestive physiotherapy (CDP) and self-manual lymph drainage (MLD)-exercise applications on fibrosis, body composition, quality of life, body perception, anxiety and depression. The patients were randomly divided into three groups as control group (n:7), self MLD-exercise group (n:7) and CDP group (n:7). Measurements of internal and external lymphedema were evaluated by 3 dimensional surface scans and determining stages. Fibrosis, quality of life, body composition, body perception, anxiety and depression levels were determined by tests. The control group was followed without any intervention, MLD and home exercises group applied self MLD and exercises and the CDP group was treated by physiotherapist for 4 weeks by administering MLD, exercise, skin care and compression treatments.