Hemiparetik serebral palsili çocuklarda el bileği kinezyo bantlamanın el becerilerine akut etkisi
The acute effect of wrist kinesio taping on hand ability in children with hemiparetic cerebral palsy
  1. Tez No: 594206
  2. Yazar: ÖMER FARUK MANZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı hemiparetik serebral palsi'li (HSP) çocukların el bileğine uygulanan farklı kinezyo bantlama uygulamalarının el becerilerine akut etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya üst ekstremite spastisitesi modifiye ashworth skalasına göre 2'den az olan, el becerisi düzeyi manual ability clasification system'a göre 1 veya 2 olan, kaba motor fonksiyon düzeyi kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi'ne göre 1 veya 2 olan 15 HSP tanılı çocuk dâhil edildi. Çocuklara randomize olarak 1 hafta arayla 3 farklı kinezyo bantlama uygulaması yapıldı. Bunlar; fasilitasyon ve koreksiyon tekniklerini içeren (FK) bantlama, fasilitasyon ve koreksiyon tekniğine ek olarak inhibisyon tekniğini de içeren (FKİ) bantlama ve plasebo bantlamaydı. Bantlama öncesi ve bantlamadan 30 dakika sonra spastisite derecesi (modifiye ashworth skalası), el bileği aktif eklem hareket açıklığı (gonyometre (Baseline®)), el parmak becerisi (dokuz delikli peg testi) ve el becerisi düzeyleri (jebsen taylor el fonksiyon testi) ölçüldü. FK, FKİ ve plasebo bantlamanın spastisite üzerine bir etkisinin olmadığı (p>0,05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of different kinesio taping methods applied to the wrist of children with hemiparetic cerebral palsy (HCP) on hand ability. This study included 15 children with HCP, whose upper extremity spasticity was less than 2 according to modified ashworth scale, manual performance was 1 or 2 according to manual ability clasification system and gross motor function level was 1 or 2 according to gross motor function classification system. Three different kinesio taping methods were performed randomly with 1 week intervals. These methods were; facilitation and correction (FC) taping, Inhibition technique along with facilitation and correction (FCI) and placebo taping. 30 minutes before and after taping, the degree of spasticity (modified ashworth scale), wrist active range of motion (goniometer (Baseline®)), hand and finger dexterity (nine-hole peg test), and hand ability (jebsen taylor hand function test) were measured. As a result of the study, it was seen that FC, FCI and placebo taping had no effect on spasticity (p>0.05).