Bağımsız yürüyebilen serebral palsili çocuklarda alt gövde ve pelvis için kullanılan dinamik elastik ortezin denge ve yürüyüş parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of dynamic elastic orthosis on balance and gait parameters for lower body and pelvis in children with cerebral palsy with walking independently
- Tez No: 594208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı; bağımsız yürüyebilen serebral palsili çocuklarda alt gövde ve pelvis için kullanılan dinamik elastik ortezin denge ve yürüme parametrelerine etkisini incelemektir. Çalışmaya yaşları 4-10 yıl aralığında, spastik tip serebral palsili, kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre 1 ve 2 seviyesinde olan 7 kız, 15 erkek toplam 22 çocuk alındı. Son altı ay içerisinde alt ekstremite ve pelvise yönelik botolinium toksin uygulanmış ve/veya cerrahi geçirmiş olan çocuklar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan çocuklar rastgele iki gruba ayrıldı. On çocuk kontrol grubuna (Grup I), 12 çocuk çalışma grubuna (Grup II) dahil edildi. Her iki gruba da nörogelişimsel tedavi yaklaşımlarına uygun olarak haftada 2 defa toplam 8 hafta süreyle fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. Grup II' deki çocuklara fizyoterapi ve rehabilitasyon seanslarına ek olarak torakolumbosakral bölgeye neopren yapıdaki ortez giydirildi. Ortezin kullanım sıklığı; bütün haftaya yayılarak, gün içinde aktif oldukları süre (ortalama günde 8 saat) boyunca üzerinde duracak şekilde belirlendi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra, denge değerlendirmesi için Pediatrik Denge Ölçeği ve Modifiye Süreli Kalk Yürü testi kullanıldı. Yürüyüş parametreleri ve pelvisin kinematik değerleri BTS G-Walk® kablosuz minyatür dijital yürüyüş analiz sistemi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda grupların denge parametrelerinde değişim görülmedi. Grup II'deki çocukların dinamik elastik ortez kullanımı ile yürüyüşte etkilenen tarafta duruş süresinin uzamasını sağladığı, pelviste transvers ve frontal düzlemdeki hareketlerde simetriyi arttırdığı görüldü. Sonuç olarak alt gövde ve pelvise odaklanan elastik dinamik ortezler fizyoterapi yöntemleri ile birlikte uygulandığında bazı yürüyüş parametrelerini değiştirmede ve pelvis hareketlerinde simetriyi arttırmada etkin rol oynar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigation of the effects of dynamic elastic orthosis on balance and gait parameters for lower body and pelvis in children with cerebral palsy with walking independently. Twenty two children (7 girls and 15 boys), between 4-10 years of ages, with spastic type cerebral palsy who were able to walking independently at I and II levels according to gross motor function classification system were included to the study. Children who had undergone botolinium toxin and/or surgery for the lower limb and pelvis within the last six months were not included in the study.Children who met the inclusion criteria were randomly divided into two groups. Ten children were included in the control group (Group I) and 12 children were included in the study group (Group II). Physiotherapy and rehabilitation programs were applied to all study groups in accordance with neurodevelopmental treatment approaches. The application was continued twice a week for a total of 8 weeks. In addition to the physiotherapy and rehabilitation sessions in Group II, neoprene orthosis was dressed in the thoracolumbosacral region. Frequency of use of orthosis; it was spread over the whole week, and was determined to stand on the day during which they were active (8 hours a day). After the demographic data of the children were recorded, Pediatric Balance Scale and Modified Time Up and Go Test were used for balance assessment. The walking parameters and kinematics of pelvis were evaluated using the BTS G-Walk® wireless miniature digital gait analysis system. At the end of the study, the balance parameters of the groups did not change. It was seen that the children in Group II had prolonged posture in the affected side with dynamic elastic orthosis and increased symmetry in the transverse and frontal plane in the pelvis. As a result, the elastic dynamic orthoses focusing on the lower body and the pelvis along with physiotherapy play an active role in modifying some walking parameters and increasing the symmetry in pelvis movements.