Obezite' nin önlenmesine ilişkin uygulanan sağlık politikalarına yönelik bir değerlendirme
An evaluation of health policies applied for prevention of obesity
  1. Tez No: 594212
  2. Yazar: ESRA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Public Health, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnternet ve televizyon gibi iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla bireyler dünyanın öbür ucunda olup biten her şeyden kısa sürede haberdar olabilmekte ve fiziki sınırları aşan bir toplumsal kaynaşmayı ve bütünleşmeyi meydana getirmektedir. Küreselleşen dünyada bireylerin kısa sürede olaylardan ve yeniliklerden haberdar olmasıyla bireylerin ideal beden algısı değişmekte ve bu değişimle birlikte bireysel ve toplumsal bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca küreselleşme ve internet ile birlikte özellikle çocuk ve gençler dışarıda atıştırmalık şeklinde bilinen fast-food tüketimine özenmekte ve bu besinlerin tüketimini arttırmaktadır. Bu gibi sebeplerin sonucunda da obezite veya aneroksiya gibi kronik hastalıklar meydana gelmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde ekonomik özgürlüğün artmasıyla daha fazla rastlanan obezite son dönemlerde Türkiye'de de yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı 2006 yılından bu yana obezite ile mücadele politikaları yürütmektedir. Tez çalışmasında obezite ile ilgili politikaların analiz edilmesinin amacı özellikle çocuklarda ve gençlerde gün geçtikçe artan obeziteye karşı yapılan mücadelelerin ne ölçüde başarılı olduğunu belirleyebilmek için sonuçları değerlendirerek daha etkili çalışmalar için önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada yöntem olarak ikincil veri analizi yapılmaktadır. Araştırmada literatür taramasının yanı sıra, Türkiye'de bu konuda uygulamada olan mevzuat ve mevcut uygulamalar ile biyopolitikaya dair TÜİK verileri, diğer resmi kurum verileri ve bilimsel çalışmalardan elde edilen veriler derlenerek uygulanan kamu politikalarının obezite ile mücadeleye katkısı belirlenecektir. Böylece tezin çıkış noktası olan kamu politikalarının obezitenin tedavisi ve önlenmesinde yetersiz midir sorusunun cevabı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of communication tools such as the Internet and television, individuals can quickly become aware of everything that is happening at the other end of the world and create a social cohesion and integration that transcends physical boundaries. As individuals become aware of events and innovations in a globalized world in a short period of time, individuals' ideal body perception changes and with this change, some individual and social problems arise. In addition, with globalization and the Interneti especially children and young people take care of fast food consumption known as snacks outside and increase the consumption of these foods. As a result, chronic diseases such as obesity or aneroxia ocur. Perticularly in developed countries while obesity more common with increasing economic freedom in recent years also widely seen in Turkey. Thereforei the Ministry of Health has been carrying out anti-obesity policies since 2006. The aim of the thesis is to analyze the obesity-related policies and evaluate the results to determine the extent to which the struggles against obesity are increasing, especially in children and adolescents and to make recommendations for effective studies. In this study, secondary data analysis is performed. In the study of literature as well as in Turkey on this issue and to applicable laws regarding the biopolitics. As well literature as research, TUİK's data, legislation and existing practices in the application in this regard that the biopolitics with in Turkey, the other official agency data and data obtained from scientific studies to contribute to compile the implementation of public policies to combat obesity will be determined. Thus, the answer to the question of whether public policies which are the starting point of the thesis is inadequate in the treatment and prevention of obesity is evaluated.