Yüzme antrenörlerinin problem çözme becerileri ve karar verme stratejilerinin incelenmesi
Examination of problem solving skills and decision making strategies of swimming trainers
- Tez No: 594219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma yüzme antrenörlerinin problem çözme becerileri ve karar verme stratejileri açısından değerlendirilmesi ve bazı demografik değişkenler doğrultusunda incelenerek aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Betimsel, çıkarımsal ve istatistiksel tekniklerin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak Karar Verme Stratejileri Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Yüzme Federasyonu' na bağlı yüzme antrenörü olarak spor kulüplerinde çalışmış ya da hala çalışmakta olan 442'si kadın 1061'i erkek olmak üzere toplam 1503 yüzme antrenörü oluşturmaktadır. Araştırmada telefon, mail ve yüz yüze olarak 1503 yüzme antrenörüne ulaşılmış ve 273 antrenörden geri dönüş sağlanmıştır. Alınan dönüş sayısı toplam sayının %18,16'lık dilimini oluşturmaktadır. Araştırmada incelenen hipotezlerin testinde iki bağımsız örnek için t testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve ilişki analizi için Ki-Kare bağımsızlık testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yüzme antrenörlerinin karar verme stratejileri; antrenörün yaşına, medeni durumuna ve mesleki yaşına göre farklılık göstermektedir. Diğer taraftan yüzme antrenörlerinin problem çözme becerileri ise antrenörün cinsiyeti ve yüzme lisansının olup olmamasına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the problem solving skills and decision making strategies of swimming trainers and also examining trainers in terms of demographic variables as well as the relationships between them. In this study Descriptive and Inferential Statistical Techniques were used. Personal Information Form that developed by the researcher, Decision Making Strategies Scale and Problem Solving Inventory were utilized as data collection tools. The research universe consist of 1503 swimming trainers, including 442 female and 1061 male, who had worked or had been working at sport clubs as a licensed swimming trainer from Turkish Swimming Federation. In the research, 1503 swimming trainers were reached by phone, mail and face to face, and 273 responses from trainers were returned. The number of turns is 18.16% of the total number. In the test of the hypotheses examined in the study, t-test for two independent samples, one-way analysis of variance (ANOVA) and Chi-square independence test for relationship analysis were used. According to the results of the analysis, the decision-making strategies of the swimming trainers vary according to the age, marital status and occupational age of the trainer. On the other hand, the problem-solving skills of the swimming trainers differ depending on the gender and whether they had been licensed swimmers.