Betonarme çerçeveli binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi
Determination of seismic safety in framed reinforced concrete building
  1. Tez No: 594251
  2. Yazar: SERCAN SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasının amacı mevcut binaların deprem yönetmeliği esaslarına göre incelenmesi öncesinde kullanılabilecek basit bir ilk değerlendirme prosedürü ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk aşamasında beş adet mevcut binanın doğrusal elastik değerlendirme yöntemi yardımıyla performans seviyesi belirlenmiştir. İkinci aşamasında ise literatürdeki verilerden yararlanarak bina performans seviyesinin tahmin edilmesi ile ilgili olarak bir ilk değerlendirme prosedürü ortaya konulmuştur. Prosedürün esası, binaya ait kayma rijitliği değeri kullanılarak tanımlanan dönme değerinin sınır değerler ile kıyaslanması esasına dayanmaktadır. Bir bina için hesaplanan y' değerinin belirlenen sınır değerin altında olması durumunda binanın CG performans seviyesini sağladığı, üstünde olması durumunda ise sağlamadığı varsayılır. Sınır değerlerin belirlenmesinde ve prosedürün geçerliliğinin incelenmesinde büyük oranda literatürdeki verilerden yararlanılmıştır. İki farklı malzeme sınıfı için yapılan incelemelerde önerilen prosedürün literatür sonuçları ile uyumu A malzeme sınıfı için 64%-78% arasında, B malzeme sınıfı için ise 80%-95% arasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present a simple initial assessment procedure that can be used before examining the existing buildings according to the earthquake code. In the first stage of the study, the performance level of five existing buildings was determined by using linear elastic evaluation method. In the second stage, a preliminary assessment procedure for estimating the building performance level is presented by using the data in the literature. The basis of the procedure is based on the comparison of the rotation value defined with the shear stiffness value of the building with the limit values. If the calculated y 'value for a building is smaller than the limit value, it is assumed that the building provides LS performance level and if it is bigger than it, it does not. In determining the limit values and examining the validity of the procedure, the datas were used in the literature. Compliance of the proposed procedure results with the literature results for two different material classes was obtained between 64% -78% for material A and 80% -95% for material B.