Dışavurumculuk eğilimi içerisinde portre yorumu
Portrait interpretation in expressionism
- Tez No: 594250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hazırlanan bu tez çalışması, portre sanatını araştırmak, değişen dünya düzeni ve üzerinden geçen yıllar içinde portrenin yapılış amacı ve değişimi, ona katılan ifade, ruh ve dramatizmin vurgulanışı üzerinde durularak hazırlanmıştır. Tezin konu kapsamına yönelik portre sanatçılarının literatür taraması yapılmıştır. Portrenin tanımı ve tarihi ile başlanıp sanat tarihi içerisinde yer alan bir çok sanat akımları ile ilgili genel bir tanım yapılmıştır. Bu akımların öncü sanatçıları ile ilgili portre örnekleri sunulmuştur. Hazırlanan tezin amacı doğrultusunda dışavurumculuk akımı araştırılmıştır. Ayrıca öncü sanatçılarının eserleri incelenmiştir. Ekspresif tavırla uygulanan resim çalışmalarında melankoli, yaşanmış travmalar, hastalık ve hüzün gibi psikolojik unsurlar ele alınmıştır. Çalışmalarda genellikle gri ve tonlarının kullanılması ise plastik tavırla uygulanan iç dünyanın, daha etkili olabilmesi amacı ile tercih edilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanan bu çalışma 4 ana bölüm altında toplanmıştır. İlk bölümde portre ve otoportrenin tanımı ile başlanmış, ikinci ve üçüncü bölümde sanat akımları ve bu akımların öncü portre sanatçılarının eserleri ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise çalışmalar ve çözümlemeleri adı altında yapılan resim uygulamaları incelenmiştir. Kompozisyon olarak portre, kendi içinde bir bütün olarak ele alınmıştır. Renklerin birbiri içinde uyumu ve devinimi ile kompozisyon oluşturulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda resimsel dil oluşturabilme bağlamında çalışılmış ve 10 adet portre resmi ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared with an emphasis on researching portrait art, the purpose and change of the portrait, the emphasis on the expression, spirit and dramatism involved in the changing world order and over the years. The literature review of portrait artists has been made for the scope of this thesis. Starting with the definition and history of the portrait, a general definition has been presented first. For the purpose of this thesis, the exspressionism movement has been examined the works of the artist also have been examined first. In the paintings applied with an expressive attitude, psychological factors such as melancholy, traumas, illness and sadness were dealt with. Usage of gray and its shades in the work preferred in order to make the iner world, which is handled with a plastic attitude, more effective. This study, which was prepared in accordance with the information obtained, was gathered under 4 main sections. The first part began with the definition of portraits and self-portraits, in the second and third sections, the art movements and the works of the leading portrait artists were discussed. In the fourth chapter, painting practices under the name of studies and analysis were examined. The portrait as a composition is considered as a whole in itself. Composition was tried to be created with the harmony and motion of colors in each other. At the same time, studied in terms of creating pictorial language and ended with 10 portrait paintings.