Doğumda kullanılan oksitosin infüzyon solüsyonlarının neonatal bilirubin seviyeleri üzerine etkisi
The effect of oxytocin infusion solutions used at birth on neonatal bilirubin levels
  1. Tez No: 594266
  2. Yazar: ELİF GANİME AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÜNAL, PROF. DR. OLUŞ APİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Oksitosinle doğum indüksiyonunda kullanılan %5 dekstroz ve %0,9 NaCl solüsyonlarının neonatal bilirubin seviyeleri üzerindeki etkisinin arafltırılmas›. Gereç ve yöntemler: Yapılan bu prospektif, randomize çalışmaya toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki 30 hasta % 0,9 NaCl (Grup 1) (n=15) ve %5 dekstroz (Grup 2) (n=15) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Oksitosin infüzyonu almayan 30 hasta ise kontrol grubunu oluşurmuştur (Grup 3). Tüm olgularda verilen toplam mayi miktarı ile toplam oksitosin dozu not edilmiştir. Doğum sonrasında fetal hematokrit, bilirubin, elektrolit ve kan gazı için umblikal kordondan ve postpartum bilirubin ve hematokriti değerlendirmek üzere kan örnekleri alınmışltır. Çalışma parametreleri arasındaki farkın anlamlılığı Mann-Whitney U ve Kruskal- Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grupları ve kontrol grubu arasında, neonatal hiperbilirubinemi, hiponatremi ve hipoglisemi görülme hızları ile pO2, pCO2 değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken; gruplar arasında hematokrit ve pH değerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan posthoc analizde hematokrit ve pH değerlerindeki istatistiksel farkın Grup 2 ve Grup 3 arasındaki farktan kaynaklandığı belirlenmiştir. Sonuç: Oksitosin infüzyonu için kullan›lan %5 dekstroz ve %0,9 NaCl solüsyonlarının neonatal hiperbilirubinemi, hiponatremi ve hipoglisemi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gösterilmifltir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of 5% dextrose and 0.9% NaCl solutions used as vehicles for oxytocin infusion on neonatal bilirubin levels. Materials and methods: A total of 60 patients were included in this prospective, randomised trial. The 30 patients of the study group were randomly divided into isotonic 0.9 % saline (Group 1) (n=15) and 5% glucose solutions (Group 2) (n=15). Thirty patients without oxytocin infusion constituted the control group (Group 3). The total volume of fluid administered and total oxytocin dose were noted. Fetal umblical artery blood samples were collected for the assessment of fetal hematocrit, bilirubin, electrolytes and blood gas analyses and postpartum first day fetal capillary blood samples were collected for fetal bilirubin and hematocrit analyses. Mann-Whitney U and Kruskal- Wallis tests were used to assess the significance of statistical difference among study parameters. Results: The difference between study and control groups regarding the rate of neonatal hyperbilirubinemia, hyponatremia and hypoglycemia and umblical cord pO2, pCO2 values were not statistically significant, there was a statistically significant difference between pH and postpartum day one hematocrit values among the groups. Upon posthoc analysis, the difference was found to emerge from the difference between groups 2 and 3. Conclusion: 5% dextrose and 0.9% NaCl solutions used for oxytocin infusion were shown to have no significant effect on neonatal hyperbilirubinemia, hyponatremia and hypoglycemia.