Doğum indüksiyonu ve yardımında oksitosin kullanım süresinin doğum eylemi üzerine olan etkisi
In labor induction and help, the effect of oxytocin usage duration on labor
- Tez No: 679961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KANDEMİR, DOÇ. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Doğum eylemi indüksiyonu ve augmentasyonu amacıyla kullanılan oksitosin infüzyonunun aktif eylem fazı başladıktan sonra, oksitosinin reseptörlerinde desensitizasyona neden olduğu varsayılarak, devam edilmemesinin eylem progresyonu üzerine etkisinin incelenmesi için prospektif, randomize, kontrollü bir çalışma düzenlendi. Çalışmaya tek, canlı, baş prezentasyonu olup indüksiyon için kontrindikasyonları olmayan, tahmini fetal ağırlığı 4000 gr ve altında olan nullipar gebeler dahil edildi. Bir grup hastaya oksitosin infüzyonu, eylem aktif fazı servikal açıklık 5 cm ve üstünde kabul edilip, oksitosin infüzyonu aktif faz başladıktan sonra kesilirken; diğer grupta infüzyon aynı hızda doğuma kadar devam ettirildi. Çalışmanın birincil değişkeni, aktif faz başlangıcından doğuma kadar geçen süreyi incelemekti. Toplam 70 çalışma ve 70 kontrol grubunda olmak üzere 140 hasta çalışmaya alındı. Değişik nedenlerle çalışma grubundan 4, kontrol grubundan 6 hasta araştırma dışına alındıktan sonra gruplar karşılaştırıldı. Çalışma grubunda 2, kontrol grubunda 5 hasta değişik nedenler ile sezaryene alındı. Çalışma grubunda sadece iki hastaya indüksiyon yetersiz uterin aktivite sonucu eylem duraklaması nedeniyle tekrar başlandı. Araştırmanın birincil amacı olarak bakılan aktif faz başlangıcı - doğum arasındaki süre, kontrol grubunda 30 dakika kadar daha kısa olup bu sonuç istatiksel olarak anlamlıydı. Çalışmanın ikincil amacı olarak bakılan oksitosinin maternal ve fetal yan etkileri açısından gruplar arasında istatiksel fark yoktu. Doğum eylemi sırasında kullanılan oksitosinin aktif faz başladıktan sonra devamının yararlı olduğu ancak kesin sonuca varabilmek için daha geniş ve doku örneklerinde oksitosin-reseptör ilişkisinin de incelendiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Oxytocin has been for induction or and augmentation of labour. According to previous studies, oxytocin can be couse homolog desensitisation in its reseptors, in an attempt to adress the issue of oxytocin infusion after the onset of active labour, we performed a randomised prospective, controled study. The inclusion criterias to the study were nullipar, single, vertex presentation, expected fetal weigth was less than 4000 gr and there is no contrindication for induction or augmentation. In the study group, oxytocin was administered until delivery, and in the control group, it was discontinued at the begining of active phase of labour, which we defined as 5 cm dilatation. Primary outcome variable was duration from begining of active phase to delivery. Total one hundred and fourty patients (70 in study group, 70 in control group) participated in this study. 4 patients in study group and 6 patients in control group were excluded from the study for different reseons. In study group there were two caesarean deliveries and in control group there were five. Oxytocin was restarded only in two women in study group because of insufficient uterine activity resulting in arrest of labour. In study group the duration of active phase of labour was shorter than control group about 30 minute and these difference was significant. The secondary outcomes of the study were maternal- fetal complications of oxytocin and in groups there were no differance according to these. Therefore, it is not reasenable to discontinue oxytocin infusion at the begining of active labour. But for accurate conclusion further more expanded invastigations were need.