Gölyazı'nın (Bursa) turizm coğrafyası
Tourism geography of Gölyazi (Bursa)
- Tez No: 594327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Turizmin gelişmesi için refah seviyesi, gelişmiş ulaşım araçları ve boş zaman gereklidir. Sanayi devriminden önce dünyada tarım toplumu egemendi. Dolayısıyla insanlar, bu imkânlara sanayi devrimiyle kavuşmuştur. Sanayinin gelişmesi ile birlikte yoğun iş temposu, gürültü ve şehir hayatı gibi etkenler insanların fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmasına neden olmaktadır. Gölyazı gibi büyükşehirlerin yakınında bulunan doğal ve kültürel olarak çekici özelliklere sahip kırsal yerler, bu şehirlerde yaşayanlar tarafından rekreatif faaliyetlerde bulunmak için tercih edilmektedir. Gölyazı'ya gelen turistler Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Adapazarı, İstanbul gibi sanayi ve nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerden gelmektedir. Çalışma alanımızı oluşturan Gölyazı köyü, Uluabat Gölü'nün kıyısında bulunan bir yarımada ve çeşitli büyüklükteki adalardan oluşan, geçimini balıkçılıkla sağlayan tarihi bir Rum Köyü'dür. Gölyazı köyünün doğal turizm çekicilikleri tarihi turizm çekiciliklerine göre ön plandadır. Gölyazı, Ramsar Sulak Alanlar ve Yaşayan Göller Ağı projelerine dâhil edilerek tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Araştırmanın amacı, sahip olduğu doğal ve kültürel çekicilikleri sayesinde özel bir destinasyon olan Gölyazı'yı turizm coğrafyası bakımından ele alıp incelemektir. Araştırmanın ilk aşamasında literatür çalışması yapılmış, ilgili kurumlardan veri ve belge temin edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında alan araştırmaları yapılarak anket, mülakat ve gözlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism requires prosperity, improved means of transport and leisure. Before the industrial revolution, the agricultural society was dominant in the world. Therefore, people have achieved these opportunities with the industrial revolution. In this case, rural areas with natural and cultural features around the cities such as Gölyazı are preferred by people for recreational activities. With the development of industry, factors such as intense work tempo, noise and city life cause people to wear out physically and psychologically. Tourists coming to Gölyazı come from industrial and populated cities such as Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Adapazarı and İstanbul. Gölyazı village, which forms our study area, is a historical fisherman Greek Village consisting of a peninsula and islands of various sizes on the shores of Lake Uluabat. Natural tourism features are more prominent than historical tourism features. Ramsar attracted the attention of the world by being included in the Wetlands and Living Lakes Network Projects. Gölyazı should be handled in various aspects thanks to its natural and cultural features. It is a field that requires interdisciplinary work. Since 1998, workshops have been held at various intervals. Representatives of various institutions, organizations, associations and non-governmental organizations participated in the workshops. There have not yet been participants from geographers.