Din değiştirme ve kimliğin yeniden inşası: Singapur'daki Çinli mühtediler örneği
Religious conversion and reconstruction of identity: A case study of Chinese Muslim converts in Singapore
- Tez No: 594326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Din, bir insanın hayatındaki en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, din kimliğin şekillenmesinde yadsınamaz bir rol oynar. İnsanlar hayatın farklı aşamalarından geçerek, kendi dünya görüşleriyle uyumlu olan düşünce ve inanç arayışına girerler. Yıllar boyunca insanlar entelektüel, duygusal, deneysel, mistik, yeniden uyanışçı ve cebri nedenlere dayanarak dinlerini değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Singapur'daki Çinli mühtediler arasında dinsel dönüşümün önde gelen nedenlerini araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda yukarıda belirtilen grubun karşılaştığı kimlik sorunlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Güneydoğu Asya'da İslam esasen Malay etnik kökeniyle ilişkilendirilir. Bu nedenle Çinlilerin İslam'a girmesi bir tabu olarak kabul edilmiştir. Nitel bir analiz yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışma, 30 katılımcıyı derinlemesine görüşme yoluyla analiz etmiştir. Bu yöntem araştırmacının dinsel dönüşüm olgusunu daha iyi anlamasına yardımcı olarak iki temel bulguyu ortaya çıkarmıştır: 1) Singapurluların İslam'ı tercih etmelerindeki en etkili nedenin evlilik olduğu düşünülse de, deneklerimizin ihtidalarında entelektüel nedenlerin daha ağır bastığı gözlemlenmiştir ve 2) Din değiştirme nedenlerine bakılmaksızın, katılımcılarımızın İslam'a girdikten sonra bir kimlik krizi yaşama eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Religion is considered to be one of the most important elements in one's life. With that being said, religion plays an undeniable role in shaping one's identity. By going through different phases of life, human has the tendency to seek thoughts and beliefs which are compatible with their own world view. Throughout the years, there are people who have changed their religions based on intellectual, affectional, experimental, mystical, revivalism and coercive reasons. The purpose of this study is to investigate the prominent reason in religious conversion amongst Chinese Muslim converts in Singapore. This study also aims to examine the identity problems faced by the abovementioned group. Islam in South-east Asia is mainly associated with Malay ethnicity. Due to this, it is considered as a taboo for Chinese people to embrace Islam. This study, which was conducted using a qualitative analysis method, analysed 30 respondents through in-depth interview. This method has helped the researcher to further understand the phenomenon of religious conversion, and it has produced two main findings: 1) Despite the thought that marriage is the most effective reason for Singaporean converts to choose İslam, it has been observed that intellectual reason outweighs the reasons in our respondents' conversions and 2) Regardless of the conversion motives, it has been discovered that our respondents tend to have an identity crisis after converting to Islam.