Ticari işlemlerde taşınır rehni
Movable pledge on commercial transactions
- Tez No: 594348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Ekonomik ve ticari faaliyetlerin yerine getirilmesi sırasında finansmana erişim ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için, taşınırlar üzerinde rehin tesis edilmesi gerekebilir. Taşınır rehni tesisinde genel kural, rehin konusu taşınırların zilyetliğinin rehin alacaklısına devredilmesidir. Teslime bağlı taşınır rehninin uygulamada ortaya çıkardığı sakıncaları önlemek amacıyla işletmeler üzerinde sicile tescil suretiyle rehin tesis edilmesi imkânı Türk hukukunda ilk olarak mülga 1447 sayılı Ticarî İşletme Rehni Kanunu ile getirilmiştir. Kanunun beklenti ve ihtiyaçları karşılayamaması üzerine 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe konmuştur. Kanun, temel olarak teslime gerek duyulmaksızın taşınırlar üzerinde sicile tescil suretiyle rehin kurulması amacını taşımakla birlikte, Türk hukuk sisteminde yeni birçok düzenleme de içermektedir. Bu doğrultuda, yüksek lisans tez çalışmamızda, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu hükümleri yeri geldikçe mülga 1447 sayılı Ticarî İşletme Rehni Kanunu hükümleri ile karşılaştırma yapılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
While carrying out economical and commercial activities, the need for access to finance occurs. In order to meet this need, it may be required to establish pledges on movables. The general rule for establishment of a movable pledge is to transfer possession of pledged movables. To avoid drawbacks of movable pledge (i.e. transfer of possession), the possibility of establishment of pledges on enterprises by registration was first introduced in Turkish law with the abolished Commercial Enterprise Pledge Law No. 1447. Since this law had not met the expectations and needs, the Law on Movable Pledge in Commercial Transactions No. 6750 has been entered into force on 01.01.2017. Although the main purpose of the law is to establish pledges on movables by registration without requiring transfer of possessions of those, it also includes a number of provisions that are novel for the Turkish law system. Accordingly, in our master's degree thesis, the provisions of the Law on Movable Pledge in Commercial Transactions No. 6750 have been examined by comparing those with the provisions of the abolished Commercial Enterprise Pledge Law No. 1447, as the case may be.