Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'nun tahlili (Ticaret Hukuku ve Eşya Hukuku boyutuyla)
Analysis of movable pledge in commercial transactions law (In terms of Commercial and Property Law)
  1. Tez No: 517347
  2. Yazar: SÜLEYMAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
İktisadi hayatın lokomotiflerinden Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ), ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları ve ticari hayatı canlandırmaları için desteklenmeleri gerektiği açıktır. Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'nun amacı da, KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırarak bu desteği vermektir. Finansmana erişimin kolaylaştırılması, ekonominin canlanması, ticaret hacminin büyümesi ve rekabet gücünün artması demektir. Bunun için tanzim edilen Kanun'un içerdiği hükümlerin, gerçekten bu amaca hizmet edebilecek nitelikte olmaları gerekmektedir. Çalışmamızda, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu üzerinde genel bir tahlil yapılmış ve söz konusu amacı gerçekleştirmede yaşanan ve yaşanması muhtemel sorunlarla birlikte çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Özellikle, rehin konusu varlıklar ve rehnin tesis usulleri çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Kanun'un daha iyi anlaşılabilmesi ve doğru uygulanabilmesi için üzerinde bilimsel çalışma yapılması gerektiği izahtan varestedir. Bu amaca hizmet etmek için söz konusu Kanun incelenirken, ilga edilen Ticari İşletme Rehni Kanunu ile de zaman zaman kıyaslamalar yapılmıştır. Çalışmamız, 7099 sayılı Kanun'un ve 22 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik'lerin yaptığı değişiklikleri içerek şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is clear that small and medium-sized enterprises (SMEs), one of the building blocks of economic life, should be supported to make more contribution to economy and to boost economic life. Law on Pledges over Movable Property in Commercial Transactions aims to achieve this aim by making access to finance easier for SMEs. Easy access to finance means economic recovery, trade volume growth, and increase in competitive power. In order to realize this aim, the provisions included in the law issued must be of a quality that can really serve that purpose. In the present study, a general examination of the Law on Pledges over Movable Property in Commercial Transactions was performed and solutions along with possible problems that can be faced during the process of realizing the aforementioned aim were addressed. The study mainly emphasizes on property being the subject of a pledge and methods of putting a lien on property. It is unquestionably necessary to carry out scientific studies in order to better understand and implement the Law. Comparisons were made between the current Commercial Enterprise Pledge Code and the abolished one while the Law was being examined. Our work has been prepared with the amendments made in the Law No. 7099 and the Regulations published in the Official Newspaper dated 22 May 2018.