Sosyal medyada kimlik sunumu: İnönü Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Identity presentation in social media : A research on Inönü University students
  1. Tez No: 594354
  2. Yazar: ALATTİN ELÇİBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ŞENTÜRK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde sosyal medyanın önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle internettin yaygınlaşması ve internete ulaşımın kolaylaşması sosyal medyanın yaygınlaşmasına olanak sağlamaktadır. Hiç şüphesiz bu ortamın en etkin kullanıcıları üniversitede okuyan gençlerdir. Sosyal medya ortamında yeni iletişim ve yeni ilişkiler kurma olanaklarına kavuşan gençler, yaşantılarını doğal olarak kimliklerini de bu ortamda sunmaya başlamıştır. Sosyal medya ortamında kendilerine ait profiller aracılığıyla paylaşım yapan gençler ayrıca bu ortamda arkadaşlarının yaptıkları paylaşımları görmekte ve bu paylaşımlarından etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medyanın gençlerin hayatları ve kimlikleri üzerindeki etkisini incelemek ve onların sosyal medya ortamında kendi kimliklerini nasıl sundukları tespit etmektir. Araştırmada gençlerin gerçek hayatlarındaki kimlikleri ile sanal ortamda oluşturdukları profiller arasında bir farklılık olup olmadığı saptanması ve eğer bir farklılık varsa bu farklılıkların nereden kaynaklandığının ortaya konulması hedeflenmiştir. Ayrıca kişilerin okudukları fakültenin sosyal medya ortamında kimlik sunumlarını etki edip etmediği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik oluşturulan sorular İnönü Üniversitesinde (İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesinde) okuyan toplam 30 kişiye (15 kadın ve 15 erkek) yöneltilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla toplanan veriler birbiriyle kıyaslanmış benzer ve farklı noktalar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of social media is increasing day by day. Particularly, the widespread the use of Internet and ease of access to the Internet allow to social media to become widespread. Without doubt the most curious users of this environment are young people studying at the university. Young people who have the opportunity to establish new communication and new relations in the social media environment have started to present their lives naturally in this environment. Young people sharing their profiles through their social media environment also see the shares their friends have made in this environment and are affected by their sharing. The main purpose of the study is to examine the impact of social media on the lives and identities of young people and how they present their identity in the social media environment. In this study, it is aimed to determine whether there is a difference between the identities of young people in their real lives and the profiles they create in virtual environment and if there is a difference, it is aimed to reveal where these differences originate. Also, it was tried to determine whether the faculty that they read affect identity presentations in social media environment. In-depth interview method was used in the research. The questions created for the purpose of the study were directed to a total of 30 people (15 females and 15 males) studying at İnönü University (Faculty of Communication, Faculty of Theology and Faculty of Fine Arts). The data collected with the help of semi-structured interview form were compared with each other and similar and different points were tried to be put forward.