Uluslararası siber güvenlik ve siber ortamdaki tehditlerin fiziksel bir savaşa dönüşme olasılığı
International cyber security and the possibility of threats in cyber space to a physical war
- Tez No: 594353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKŞEMSETTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Siber alan hayatın her yerinde karşımıza çıkabilecek önemli konulardandır. Özellikle uluslararası ilişkilerde dikkat edilmesi gereken bir güvenlik konusu hâline gelmiştir. Çalışmanın amacı; uluslararası ilişkilerde siber alanında ortaya çıkabilecek tehditlerin fiziksel bir savaşa dönüşme olasılığıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; uluslararası siber güvenlik ve siber alan hakkında bilgi verilerek, tarihsel altyapıdan söz edilmektedir. İkinci bölümde; bazı devlet ve örgütler üzerinden, siber alandaki önemli örnekler ve oluşabilecek tehditler için belirlenen önlem ve politikalardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde; siber tehditlerin bir savaşa dönüşme olasılığında yapılabileceklerden bahsedilip, son bölümde genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cyber space is one of the most important issues that can be encountered in every part of life. It has become a security issue that needs attention especially in international relations. Purpose of the study; the possibility that cyber threats in international relations may turn into a physical war. The study consists of four parts. In the first part; historical infrastructure is mentioned by giving information about international cyber security and cyberspace. In the second part; through some states and organizations are mentioned important examples in cyberspace, measures and policies determined for the possible threats. In the third part; what can be done in the possibility of cyber threats turning into a war. In the last part, a general consideration has been made.