EU pre-accession funds for border management in Turkey: Preparing for membership or safeguarding eu external borders?
Türkiye'de sınır yönetimi için AB katılım öncesi fonları: Üyeliğe hazırlık mı, AB dış sınırlarının korunması mı?
  1. Tez No: 594362
  2. Yazar: BAHAR DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Aday ülke olarak Avrupa Birliğine (AB) katılım sürecinde Türkiye'nin AB Müktesebatı, standartları ve politikalarına kademeli olarak uyumlaştırılması için 2007'den itibaren Türkiye'ye AB tarafından Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonları sağlanmaktadır. Bu kapsamda entegre sınır yönetimine sivil toplum, adalet ve temel haklar gibi diğer alanlardan daha fazla bütçe tahsis edildiği görülmektedir. Ek olarak, sınır yönetimine tahsis edilen fonların oranında iki IPA dönemi arasında neredeyse iki kat artış ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bu alana tahsis edilen AB fonlarının IPA tüzüğünde yer alan amaçlar doğrultusunda kullanılıp bu fonların Türkiye'yi AB üyeliğine mi yaklaştırdığı, yoksa AB'nin dış sınırlarını koruma politikası doğrultusunda fonları kendi çıkarları doğrultusunda mı kullandırdığı araştırmaya değer bulunmuştur. Bu amaçla arşiv araştırmalarına ek olarak, bu alanda Türkiye'de faaliyet gösteren kurum ve AB temsilcileri ile mülakatlar yapılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Türkiye'ye IPA fonları aracılığıyla sınır yönetimi alanında sağlanan finansal yardımın Türkiye'yi AB üyeliğine yaklaştırırken, aynı zamanda bir kazan-kazan durumu yarattığını ve katılım sürecinden bağımsız olarak Türkiye'nin ve AB'nin çıkarlarına hizmet ettiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a candidate country, Turkey has been supported by Instrument for Pre-Accession (IPA) funds since 2007 in its gradual alignment with the EU acquis, standards and policies. In this context, the funds allocated to integrated border management is highly substantial since it has been allocated more budget than other fields such as civil society, justice and fundamental rights. In addition, the ratio of funds allocated to border management has almost been doubled between two IPA periods. Therefore, it is worth to research whether the purpose of EU funds allocated to this field match with that of IPA and these funds support Turkey towards accession; or it is related with the EU's own interests to safeguard its external borders through IPA funds. For this purpose in addition to archival research, semi-structured interview has been conducted with Turkish and EU actors operating in this field. In conclusion, this thesis has concluded that while financial assistance to Turkey in the field of border management approximates Turkey towards membership, it also creates a win-win situation and serve the interests of Turkey and EU irrespective of the accession process.