Obez ve obez olmayan bireylerin probiyotik besin tüketim sıklıklarının karşılaştırılması
Comparison of probiotic nutritional consumption frequency of non obese and non obese
- Tez No: 594361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite, enerji alımı ve harcanması arasındaki dengesizlikten dolayı vücutta aşırı yağ birikmesidir. Genetik ve çevresel faktörler yaşam tarzını etkilemektedir. Son yıllarda bağırsak mikrobiyotasının obezitede çok önemli rol oynadığı görülmektedir. Bu araştırma; Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya ilindeki Özel Aspendos Anadolu Hastanesi diyet polikliniğine Haziran – Eylül 2018 tarihinde başvuran yaş ortalamaları 29,6±10,5 yıl olan 80 obez, 85 obez olmayan bireyin probiyotik besin tüketim sıklıklarını karşılaştırmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bireylerin demografik durumları, antropometrik ölçümleri ve probiyotik besin tüketimleri olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşan, araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanmış olan anket formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların istatistiksel analizlerleri SPSS Statistics 23 programı ile yapılmıştır. Probiyotik besin tüketen bireylerin %48,7'sinin obez, %51,3'ünün normal ağırlıkta olduğu bulunmuştur. Probiyotik besin tüketen bireylerin en fazla (n=100) tavsiye edilmesi nedeniyle probiyotik besin tükettiği saptanmıştır. Probiyotik besinlerin sağlığa olumlu etkisi olduğunu düşünen bireylerin %51,6'sı obez, %48,4'ü normal ağırlıktadır (p=0,332). Araştırmaya katılan bireylerin probiyotik (fermente) besinleri tüketim sıklıkları incelendiğinde, obez bireylerin %41,3'ünün, normal ağırlıkta olan bireylerin ise %52,9'unun günde 1 kez yoğurt tükettiği, obez bireylerin %62,5'inin, normal ağırlıkta olan bireylerin ise %61,2'sinin hiç kefir tüketmediği, obez bireylerin %71,3'ünün, normal ağırlıkta olan bireylerin ise %67,1'inin günde 1 kez peynir tükettiği bulunmuştur. Obez bireylerin %86,3'ünün, normal ağırlıkta olan bireylerin ise %82,4'ünün hiç boza tüketmediği saptanmıştır. Gruplar arasında probiyotik (fermente) besinleri tüketim sıklıkları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bu araştırmanın sonucunda obez ve obez olmayan bireylerin probiyotik besinleri tüketim sıklıklarında farklılık bulunmamıştır. Günümüzde sağlık açısından önemi giderek artan probiyotik besinlerin tüketimi ile obezite arasındaki ilişkinin ortaya konabilmesi için geniş kapsamlı araştırmaların planlanıp yürütülmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity is the accumulation of excess fat in the body due to the imbalance between energy intake and consumption. Genetic and environmental factors has an impact on lifestyle. In recent years, it is been shown that intestinal microbiota plays an important role on obesity. The aim of this study is to compare the frequency of probiotic food consumption of obese and non-obese individuals. The study is conducted on 80 obese and 85 non-obese patients with a mean age of 29.6 ± 10.5 years, who consults the dietarian policlinics of Özel Aspendos Anadolu Hospital located in Antalya province of Turkey's Mediterranean Region. The questionnaire consists of 3 different sections as demographic status, anthropometric measurements and probiotic nutrient consumption. Statistical analysis of the findings obtained from the research was performed with SPSS Statistics 23 program. It was found that 48.7% of the individuals consuming probiotic foods were obese and 51.3% had normal weight. Individuals consuming probiotic food (n = 100) are tend to consume probiotic food mostly upon recommendation. 51.6% of individuals who think that probiotic foods have a positive effect on health are obese and 48.4% have normal weight (p=0.332). When the probiotic (fermented) consumption of the participants was examined, it was observed that 41.3% of obese individuals and 52.9% of normal weight individuals consumes yoghurt once a day, 62.5% of obese individuals and 61.2% of the normal weight individuals does not consume kefir, 71.3% of obese individuals and 67.1% of normal weight individuals consumed cheese once a day. It was also found that 86.3% of obese individuals and 82.4% of normal weighted individuals does not consume any boza.