Kronik hastalığı olan bireylere evde bakım veren aile üyelerinin gereksinimleri ve algıladıkları sosyal desteğin değerlendirilmesi
Assessment of the needs and perceived social support of family members giving home care to individuals with A chronic disease
  1. Tez No: 594368
  2. Yazar: ABDULKADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç kronik hastalığı olan bireylere evde bakım veren aile üyelerinin gereksinimleri ve algıladıkları sosyal desteğin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Kasım 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında Karaman Devlet Hastanesi evde sağlık hizmetleri birimine bağlı 290 hasta yakını ile yürütüldü. Araştırmanın verileri araştırmanın yürütüldüğü tarihler arasında gündüz mesai saatleri içerisinde, Hastaya Bakım Verenin Tanıtıcı Anket Formu, Bakıcı İyilik Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak hasta yakınları ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve korelasyon analizleri yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan aile üyelerinin yaş ortalamaları 52,6±12,1 (19-87) yıl olup büyük çoğunluğunun (%82,8) kadın ve (%88,3) evli olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan bakım verilen hastaların yaş ortalamaları 77,0±12,3 (29-97) yıl olup % 69'unun kadın olduğu bulundu. Hasta yakınlarının Bakıcı İyilik Ölçeği ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı korelasyon bulundu. Sonuçlar: Bakım veren aile üyelerinin çevrelerinden algıladıkları sosyal desteğin artmasına paralel olarak iyilik hallerinde de artış olduğu, hemşirelerin bakım veren aile üyelerini desteklemesi, bakım veren aile üyelerinin gereksinimlerinin belirlemesi, iyilik hallerinin arttırılmasında sosyal desteğin sağlanmasının gerekliliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed at assessing the needs and perceived social support of family members providing home care to individuals with a chronic illness. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between November 2018 and May 2019. It comprised 290 relatives of patients registered at the Home Health Care Unit of Karaman State Hospital. The study data were collected from the relatives of the patients through face-to-face interviews during the daytime working hours between the aforementioned dates using the Caregiver Information Questionnaire, Caregiver Well-being Scale, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. For the analysis of the study data, the descriptive statistical analysis and correlation analysis were performed. Results: The mean age of the family caregivers who participated in the study was 52.6 ± 12.1 (19-87) years. Of them, 82.8% were women and 88.3% were married. The mean age of the patients receiving home care was 77.0 ± 12.3 (29-97) years. Of them, 69% were women. There was a statistically significant positive correlation between the mean scores the caregivers obtained from the Caregiver Well-being Scale, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Conclusion: It was determined that as the level of perceived social support of caregiving family members increased so did their well-being, that nurses should support caregiving family members, that caregiving family members' needs should be identified, and that social support should be provided for them to increase their well-being.