Effects of auditory attention on language representation across the human brain
İşitsel dikkatin dilin beyin üzerindeki gösterimine etkileri
  1. Tez No: 594392
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlar doğal dinleme sırasında kolaylıkla işitsel hedefleri saptayabilmekte ve farklı hedeflere odaklarını kaydırabilmektedir. Beyin kaynaklarının sabit bölüşümü durumunda işitsel arama performansı zorlaşırdı. Biz, hipotezimizde işitsel dikkatin kortikal voksellerin uyumlamasını hedef kategoriye kaydırdığını ve hedef kelimelerin korteksteki gösterimini genişlettiğini ileri sürmekteyiz. Hipotezimizi denemek için, anlamsal dikkat görevi içeren bir fMRI deneyi dizayn ettik. Denekler doğal hikayeleri bir kez 'insanlar' ile ilgili kelimelere bir kez de 'mekanlar' ile ilgili kelimelere dikkatlerini vererek dinledi. Sonuç olarak dikkatin korteks genelinde voksellerin anlamsal uyumlamasını kaydırdığını ve dilin gösterimini hedef kelimeler lehine yamulttuğunu gözlemledik. Buna ilaveten voksel tabanlı modellemeye yeni bir öznitelik düzenlileştirme ekledik. Öznitelik düzenlileştirme anlambilimsel olarak benzer uyartı özniteliklerinin benzer model ağırlıkları almasını zorlar. Sonuçlar bu yöntemin tekil voksellerin modellenmesinde gelişmiş hassasiyet sunduğunu gösterdi. Bunlara ilaveten, dengelenmiş kararlı-hal serbest devinim (bSSFP) kazanımlarında faza duyarlı yağ-su ayrımını geliştirecek yeni bir yöntem sunduk. Faz kaydırmalı bobin dizisi içeren bSSFP uygulamalarında, geriçatılmış görüntüler bireysel bobinlerdeki uzamsal hassasiyet değişkenliklerinden kötü etkilenmektedir. Yöntemimizde, önce ayrı ayrı bobin görüntülerinde bölge-büyütme faz düzeltme yaptık, sonra doğrusal düzeltilmiş görüntülerin optimal doğrusal kombinasyonunu elde ettik. Uyluk, alt bacak ve ayak SSFP anjiyogramlarında yaptığımız testlere göre önerdiğimiz yöntem faz-kaydırmalı kazanımlarda yağ-su ayrımı gelişmiş faz tahminleriyle iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Humans can effortlessly identify target auditory objects during natural listening and shift their focus between different targets. Unique allocation of brain resources would be inefficient for semantic search task. Here, we hypothesize that auditory attention shifts tuning of cortical voxels toward target category and that attention expands the representation of target words while compressing the representation of behaviorally irrelevant words across cortex. To test, we designed an fMRI experiment with a semantic search task. Subjects listened to natural stories twice while searching for words that are semantically related to either 'humans' or 'places'. Fit voxelwise models for two attention tasks were compared to identify semantic tuning shifts in single voxels. Results indicate that attention shifts semantic tuning of single voxels broadly across cortex and attention warps language representation in favor of target words across cortex. We also introduced a novel feature regularization in voxelwise modeling for a naturalistic movie experiment. Feature regularization simply enforces similar model weights over semantically related stimulus features. We tested the proposed method on an fMRI experiment with naturalistic movies. Results suggest that the proposed method offer improved sensitivity in modeling of single voxels. Moreover, we proposed a novel method to improve the sensitivity of phase-sensitive fat-water separation in balanced steady-state free precession (bSSFP) acquisitions. In bSSFP applications using phased-array coils, reconstructed images suffer a lot from spatial sensitivity variations within individual coils. To improve, we first performed region-growing phase correction in individual coil images, then used a linear combination of phase-corrected images. Tests on SSFP angiograms of the thigh, lower leg, and foot suggest that the proposed method enhances fat–water separation in phased-array acquisitions with improved phase estimates.