Qn-factorizations of complete and completemultipartite graphs
Tam çizgelerin ve çok parçalı tam çizgelerin n boyutlu küplere çözünebilir parçalanması
  1. Tez No: 594432
  2. Yazar: OĞUZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KÜÇÜKÇİFÇİ GÜLLÜ, DOÇ. DR. EMİNE ŞULE YAZICI YURET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Q_k ¸seklinde gösterilen k boyutlu küp, köşeleri k uzunluğunda {0, 1} kümesinin elemanlarının oluşturduğu vektörler olan, kenarları ise aralarında tam olarak bir pozisyon fark olan vektörler arasında bulunan basit bir çizgedir. Çizgelerin k boyutlu küplere parçalanması ve çözüunebilir parçalanması son yıllarda birçok araştırmacının çalıştığı bir konu olmuştur. Tam çizgelerin Q_k'lara parçalanması ile ilgili kapsamlı bir literatür bulunmaktadır. Fakat, tam çizgelerin ve çok parçalı tam çizgelerin Q_k'lara çözünebilir parçalanması ile ilgili sonuçlar sınırlıdır. Tam çizgelerin ve çok parçalı tam çizgelerin Q_3'lere çözünebilir parçalandığı bilinmektedir. Bu tezde, K_n (n köşeli, lamda katlı tam çizge) ve K_x(m)'lerin (x parçalı ve her bir parçasının içinde m köşe bulunan, lamda katlı, ¸cok parçalı tam çizge) geçerli , n, x ve m değerleri için Q_4'lere ¸cözüunebilir parçalanmaları verilmiştir. Bu sonuç, çalışmamızın ilk temel sonucudur. İkinci temel sonuç ise geçerli  ve n değerleri için Kn'lerin Q_5'lere çözüunebilir parçalanması üzerinedir.
Özet (Çeviri)
A k-dimensional cube, denoted by Q_k, is defined as the simple graph whose vertices are the k-tuples with entries in {0, 1}, where the k-tuples have an edge between them if they differ in exactly one position. The decompositions and the factorizations of graphs into k-dimensional cubes have been studied by many researchers in recent years. There is an extensive literature on Q_k-decompositions of complete graphs. However, the results on cube factorizations of complete graphs and complete multipartite graphs are limited. It is known that there are Q_3-factorizations of complete graphs and complete multipartite graphs. In this thesis, Q_4-factorizations of K_n (-fold complete graphs on n vertices) and K_x(m) (-fold complete x-partite graphs where each part contains m vertices) are given for admissible , n, x and m values. This is the first main result of our study. The second main result is on the existence of Q_5-factorization of Kn for admissible  and n values.