Osmanlı'da ilm-i nücum ve müneccimler (1580-1839)
İlm-i nücum and astrologers in Ottoman (1580-1839)
  1. Tez No: 594431
  2. Yazar: TUĞÇE DALKIRDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İlm-i nücum ve müneccimler, tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Kökeni insanlık tarihi kadar eski olan bu ilim, diğer birçok devlette olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de önemli olmuştur. Tam tarihi bilinmemekle birlikte, Osmanlı'da 15. yüzyıldan itibaren varlık göstermeye başlamış ve devletin yıkılışına kadar da varlığını devam ettirmiştir. Özellikle, sosyal ve siyasal hayatta bu ilme oldukça önem verilmiştir. Çalışmamız, İlm-i nücum ve müneccimlerin Osmanlı devlet yönetimi ve toplum faaliyetlerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışmamız, 1580 ve 1839 yılları arasını kapsamakta olup dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, incelediğimiz konuya dair kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm, İslamiyet öncesi ve sonrası toplumlardaki yeri ve İslam'ın bu konudaki yaklaşımlarını kapsamaktadır. Üçüncü bölüm ilm-i nücumun Osmanlı'da ortaya çıkışı, gelişimi ve müneccimbaşılık hakkındadır. Dördüncü ve son bölümde ise ilmi nücum ve müneccimlerin Osmanlı devlet idaresi ve sosyal yaşamdaki rolleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İlm-i nücum and astrologers have had an important place throughout history. As old as the history of humanity, This discipline had the Ottoman State attention as much as the older states of its time. Though not exactly known, its emergence dates back to 15th century in the Ottomans and went on until the fall of the state. Especially, in social and political life this science has been given great importance. At this point, our study focuses on the effects of ilm-i nücum and astrologers on Ottomans' governance and society activities. Our study covers the period between 1580 and 1839, and has four main excluding introduction and conclusion. In the first section, we have given information abaut the topic used in the study. the second section covers its place in society before and after Islam and Islam's approach on the subject. the third section is about the emergence and development of ilm-i nücum in the Ottomans, and the rank of chief-astrologer. The fourth and last section examined ilm-i nücum and the astrologers' role within Ottoman state administration and social life.