The museumification of prisons in Tehran and Sulaymaniyah: power, collective memory and hegemony
Tahran ve Süleymaniye'de bulunan hapishanelerin müzeleştirilmesi: Güç, kolektif bellek ve hegemonya
- Tez No: 594439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Müzecilik, Sosyoloji, Public Administration, Museology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, müzeye dönüştürülmüş olan iki eski gözaltı/sorgu merkezini güç bağlamında analiz etmek ve karşılaştırmaktır; Süleymaniye'de (Küzey Irak) bulunan Amna Suraka ve Tehran'da (İran) bulunan Ebrat. Bu alanlar, önceki rejimlerin polis ve istihbarat birimlerinin suiistimalleri ve tacizlerinin kınandığı bellek mekânlarına dönüştürülmüştür. Tez, milli kimliğinin birer timsali olarak davranan bu mekânları daha iyi anlamak amacıyla, bu müzeleri ve sergilenen teorik söylemi, sosyal bilimlerin ilgili teorileri ile bir araya getirmektedir. Böylelikle, bu alanların tarih, bellek ve mekân ile kurmuş olduğu ilişkilere odaklanılmıştır. Bunu yaparken, hem öznel detaylar hem de kapsayıcı özellikler göz önünde bulundurulmuş. Varılan sonuç ile müze-grafik temsil, biçim ve içerik açısından bu iki alan oldukça farklılık gösterse de, ikisi de, nasıl daha geniş ve kalıcı bir tarihin icat edilerek bellek üzerine yapılmış benzer faşizan yatırımların paylaşıldığı önerilmektedir. Buna bağlı olarak, bu iki müzenin, popülizmin travmadan istifade etmeyi şart koşan mantığına itaat edilerek geliştirilmiş hegemonyacı projelerin sonuçları olarak ve milletlerin kimliklerinin inşa edildiği daha geniş bir kentsel-bellek ağının düğüm noktaları olarak gözlemlenebileceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyze and compare from the lenses of power two former detention centers which have been turned into museums: Amna Suraka in Sulaymaniyah (Northern Iraq) and Ebrat in Tehran (Iran). These are memory sites condemning the former abuses of previous regimes' police and intelligence apparatuses. The thesis looks at the rhetorical discourse they exhibit and combines it with distinct theories from the the social sciences – namely power relations, symbolic power, hegemony and populism- to better understand how they perceive their own national identities and pasts. To achieve this, the analysis focuses on the relationships these sites maintain with history, memory and space; and by taking into consideration specific details and over-arching traits. The resulting conclusion posits that even though these sites differ notably in terms of museographical presentation, style and content, they both share a similar fascistic investment in memory in how they attempt to fabricate a wider and permanent history. They can be observed as the result of hegemonic projects obeying to the logics of populism in regards to how they utilize trauma; and that they can be observed as nodal points in a wider urban-memorial network constructing the identity of their respective nations.