6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na Göre Bölge Adliye Mahkemeleri'nin duruşma yapmadan karar verebileceği haller
The situations where Regional Civil Courts May Render Judgements without Conducting Hearings According to The Code of Civil Precedure Nr. 6100
  1. Tez No: 594448
  2. Yazar: ÖMER MİRAC AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada bölge adliye mahkemelerinin duruşma yapmadan karar verebileceği haller incelenmektedir. İlk derece yargılaması ile temyiz yargılaması arasında vakıa ve hukukilik denetimi yapan bölge adliye mahkemeleri 2016 yılında faaliyete başlamıştır. İstinaf incelemesi kural olarak duruşmalı yapılmaktadır. İncelemenin duruşmasız yapılabileceği haller ise kanunda istisnai haller olarak düzenlenmiştir. Bu hallerin farklı yorumlamaya açık olması ve mahkemelerin bu konu hakkında farklı yönde kararlar vermesi nedeniyle bu çalışma konusu belirlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümde istinaf kavramı, istinafın amacı, istinaf incelemesi; ikinci bölümde duruşma yapılmadan karar verilebilecek ilk aşama olarak istinafta ön inceleme; üçüncü ve son bölümde ise bölge adliye mahkemesinin 6100 sayılı HMK m.353 uyarınca duruşma yapmadan karar verebileceği haller yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the situations, where regional civil courts may render judgements without conducting hearings are examined in depth following a systematic based mainly on the systematic of the Code of Civil Procedure, nr.6100. According to the Code, Regional Civil Courts, which have recently become operational in 2016, carry on appeal proceedings by conducting hearings as a rule. This rule depends on the fact that these courts are placed in between first instance courts and the Supreme Court and as a matter of fact they conduct fact based and law based examinations. Proceeding without a hearing being an exception, as a consequence creates occasions of differentiating interpretations of the related provisions and conflicting court decisions, which necessitates an in depth research. Hence the thesis mainly focused on all the situations one by one, mentioning doctrinal approaches and related jurisprudence. The concept, the object and the procedure of an appeal to the Regional Civil Court is being explained in the first chapter of this thesis. The preliminary examination by the court constitutes the scope of the second chapter, depending on the fact that it is the first stage, where a judgement may be rendered without a hearing. Lastly, art.353 of the Code of Civil Procedure, which comprise of a long list of other situations, where Regional Civil Courts decide to continue with the appeal but without a hearing will be dealt with as the final chapter of this thesis.