Geosentetik bariyerlerin standart metotlara göre karşılaştırılması
Comparison of geosynthetic barriers by using standard methods
- Tez No: 594449
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, su yalıtımında kullanılan 3 tip ticari polimerin (EPDM, PVC, PE) UV ışınımı ve doğal koşullar altında bozunması ve bu üç tip polimerin su yalıtımında olası kullanımları araştırılmıştır. 3 farklı polimer doğal koşullar altında 6 ay ve UV ışınımı (340 nm) altında hızlandırılmış yaşlandırmaya tabi tutulmuştur. Doğal ve hızlandırılmış yaşlandırmaya tabi tutulan EPDM, PVC, PE örneklerinin karakterizasyonu mekanik (gerilme, sertlik, yoğunluk), yapısal (ATR-FTIR, gri-skala renk değişimi) deneyler ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, hızlandırılmış yaşlandırmaya maruz bırakılan örneklerdeki fiziksel özelliklerdeki bozulmaların doğal yaşlandırma sonucu meydana gelen fiziksel bozulmalardan daha fazla olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonucunda, eşit ışıma miktarları sonrası çekmede kopma dayanımı ışıma öncesi çekmede kopma dayanımı sonuçlarına göre EPDM polimeri için %9, PE polimeri için %14 ve PVC polimeri için %18 azalma göstermiştir. EPDM polimerinin fiziksel özelliklerindeki bozulmanın PE ve PVC polimerlerine göre daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada kullanılan üç tip polimer arasında EPDM polimerinin hızlandırılmış ve doğal yaşlandırmaya karşı daha dayanaklı olduğu ve bu nedenle dış ortam koşullarında yalıtım malzemesi olarak kullanılabilme potansiyelinin diğer iki tip polimere göre yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, deformation of the three type commercial polymers (EPDM, PVC, PE) used for water insulation, under the UV radiation and natural conditions and their usage potential in water insulation are investigated. Three type polymers have been subjected to accelerated ageing under UV radiation (340nm) for six months of duration. Characterization of the EPDM, PVC, and PE samples subjected to natural and accelerated ageing has been made through mechanical (tension, solidity, density) and structural (ATR-FTIR, greyscale colour change) tests. It was determined from the obtained results that, deformations in the physical properties of the samples subjected to the accelarated ageing were more than the ones occured during the natural ageing. At the end of this study, the tensile strength after same amounts of radiation was reduced 9% for EPDM polymer, 14% for PE polymer and 18% for PE polymer compared to the results of rupture strength in tension before radiation. It was observed that the deformation in physical features of EPDM polymer is less than the ones in PE and PVC polymers. Among the three type polymers used in this study, it has been determined that EPDM polymer is more durable against the accelerated and natural ageing and therefore it is more likely to use this polymer as insulator in outer conditions rather than the other two type polymers.