Anadolu Merinosu koyunlarının yetiştirici şartlarında doğum ağırlığına etkili bazı çevre faktörlerinin belirlenmesi
Determination of some environmental factors affecting birth weight in the growing conditions of Anatolian Merino sheep
- Tez No: 594447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Konya'nın Ereğli ilçesinde bulunan özel bir koyunculuk işletmesinde 2018-2019 yıllarında doğan 1510 baş Anadolu merinosu kuzuya ait veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada doğum ağırlığına doğum tipi, cinsiyet, yıl, ve mevsim gibi bazı çevre faktörlerinin etkisi incelenmiş, bu faktörlere göre kuzuların oranları belirlenmiştir. Kuzuların 892'si 2018 yılında, 618'i 2019 yılında doğmuştur. Toplam 1510 kuzu doğmuş, doğan kuzuların 699 başı tekiz, 761 başı ikiz ve 50 başı üçüz doğumlarda meydana gelmiştir. Toplam doğuran koyun sayısı 1096 baştır. Doğan kuzuların 681 başı erkek, 829 başı dişidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the data of 1510 lambs born in a private Anatolian Merino sheep farm in Eregli district of Konya in 2018-2019 were evaluated. In this study, the effects of some environmental factors such as birth type, gender, year, and season on birth weight were examined and the proportions of lambs were determined according to these factors. A total of 892 lambs were born in 2018 and 618 of them were born in 2019. A total of 1510 lambs were born, 699 of them were born in singles, 761 in twins and 50 in triplets. The total number of sheep is 1096. 681 of the lambs were male and 829 were female.