Karar verme ve eleştirel düşünme ilişkisi
The relationship between decision making and critical thinking
  1. Tez No: 594476
  2. Yazar: UĞUR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Karar verme, farkında olmadan gün içinde belki yüzlerce defa uyguladığımız bir süreçtir. Önemli kararlar için karar verme süreci daha uzun zaman alarak daha fazla düşünme gerektirirken, daha önce gerçekleşmiş durumlarda veya sonucun öneminin yüksek olmadığı durumlarda bu süreç anlık ve kendiliğinden gerçekleşebilir. Bireylerin daha iyi kararlar alması gerek profesyonel gerekse özel hayatlarında daha başarılı olmalarını sağlayabilmesi açısından önemlidir. Daha iyi kararlar alabilmenin yolu daha iyi düşünebilmekten geçmektedir. Daha iyi düşünebilmek, bilgiye, analize ve akıl yürütmeye dayalı kararlar vermek için bireylerin eleştirel düşünme becerilerine ihtiyaçları vardır. Bu çalışmada karar verme ve eleştirel düşünme arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, karar verme ve eleştirel düşünme kavramları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Nitel araştırma kapsamında yapılan çalışma sonucunda elde edilen bilgiler, karar vermede eleştirel düşünmenin bireylerin daha iyi kararlar vermesi için önemli bir gereksinim olduğunu, diğer taraftan çeşitli karar verme tekniklerinin de bireylerin eleştirel düşünme kalitesine olumlu katkı yapacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Decision-making is a process that we unintentionally apply hundreds of times a day. While the decision-making process for important decisions takes more time and requires longer deliberation, it can take place spontaneously and automatically in situations the outcomes of which are not significant or those which have already occurred before. It is important that individuals make better decisions in order to be more successful in their professional and personal lives. In order to make better decisions, one needs to think better. Individuals need critical thinking skills in order to think better and to make decisions based on knowledge, analysis and reasoning. In this study, the relationship between decision-making and critical thinking is examined. In the light of the obtained information, the relationship between the concepts of decision making and critical thinking has been put forward. The information obtained as a result of the study conducted within the scope of qualitative research shows that critical thinking is an important requirement for individuals to make better decisions, while various decision-making techniques also contribute positively to the critical thinking quality of individuals.