Çocuklar için felsefe yaklaşımına dayalı eğitimin 60-72 aylık çocukların erken düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of philosophy-based education for children on EARLY thinking skills of 60-72 months-old children
  1. Tez No: 791093
  2. Yazar: EZGİ AKINCI DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çocuklar İçin Felsefe Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programı'nın 60-72 aylık çocukların erken düşünme becerilerine etkisinin belirlenmesinin amaçlandığı araştırmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmaya deney grubunda 20, kontrol grubunda 20 olmak üzere 40 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunu Erken Düşünme Becerileri Ölçeği (Öğretmen Formu)'nden elde edilen bulgular, nitel boyutunu ise annelerle ve öğretmen ile yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 60-72 aylık çocuklara haftada iki gün olmak üzere on hafta boyunca Çocuklar İçin Felsefe Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programı uygulanmıştır. Programın etkililiğini değerlendirmek için öntest - sontest ve kalıcılık testleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca anne ve öğretmen görüşleri doğrultusunda program ve katkıları değerlendirilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre; Çocuklar İçin Felsefe Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programı deney grubundaki çocukların Eleştirel Düşünme, Yaratıcı Düşünme ve Problem Çözme-Karar Verme becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık ortaya koymuştur. Araştırmanın nitel sonuçları; Çocuklar İçin Felsefe Yaklaşımına Dayalı Eğitim Programının çocukların kitaplara olan ilgilerini arttırdığını, erken düşünme becerilerinin gelişimini desteklediğini, akran ilişkilerini ve ebeveyn-çocuk ilişkisini artırdığını, ebeveynlerin erken düşünme becerilerine olan farkındalıklarını arttırdığını ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda ailelere, alanda çalışan uzmanlara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the Philosophy-Based Education Program for Children on the early thinking skills of 60-72 months old children ,embedded design from mixed research methods was used. A total of 40 childrens including 20 in the experimental group and 20 in the control group were included in the study. The quantitative dimension of the study consists of the findings obtained from the Early Thinking Skills Scale (Teacher Form), and the qualitative dimension consists of the findings obtained from the interviews with the mothers and the teacher. According to the purpose of the study, A Philosophy-Based Education Program for Children was applied to children aged 60-72 months two days a week for ten weeks. Pretest-posttest and retention tests were compared to evaluate the efficiency of the program. In addition, the program and its contributions were evaluated according to mothers' and teachers' views. According to the quantitative results of the research; The Philosophy-Based Education Program for Children revealed a significant difference in Critical Thinking, Creative Thinking and Problem Solving-Decision Making skills of the children in the experimental group. According to qualitative results of the study, It has been revealed that the Philosophy-Based Education Program for Children increases children's interest in books, supports the development of early thinking skills, increases peer relationships and parent-child relationships, and increases parents' awareness of early thinking skills. In accordance with the results acquired as a result of the study, suggestions were made for families, field experts and researchers.