Stratejik düşünme temelli oyunların erken eleştirel düşünme eğilimine etkisi
The effect of strategic thinking-based games on early critical thinking tendency
  1. Tez No: 736648
  2. Yazar: GAMZEGÜL TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, stratejik düşünme temelli oyunların erken eleştirel düşünme eğilimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Öntest - sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desenin yanı sıra gözlem ve görüşmeler de araştırmada yer almıştır. Araştırmanın nicel aşamasında iki ayrı çalışma grubu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında,“Erken Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”geliştirilmiş ve geçerlikgüvenirlik çalışması yapılmıştır. Bu amaçla çalışma grubunu, Uşak ili merkezi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulları/anasınıflarına devam eden 48-72 ay arasındaki 460 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın yarı deneysel desenin yürütülmesindeki çalışma grubunu, Uşak ili merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir anaokuluna devam eden 48- 72 ay arası çocuklardan deney grubunda 32 ve kontrol grubunda 34 olmak üzere toplam 66 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara sekiz hafta süre ile haftada iki gün“Stratejik Düşünme Temelli Oyun Programı”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu ise, deney grubu çocuklarının ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında çocukların ve ebeveynlerin kişisel bilgilerini toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların eleştirel düşünme eğilimini değerlendirmek amacıyla“Erken Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır.“Erken Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”nin geçerlik çalışmaları kapsamında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı ve kapsam geçerlik indeksi hesaplanmıştır. Testin güvenirlik çalışmaları kapsamında ise Standartlaştırılmış Cronbach's Alpha Güvenirlik katsayısı ve Test–Tekrar Test Güvenirliği hesaplanmıştır. Yapılan geçerlik-güvenirlik çalışmaları sonucunda“Erken Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu ortaya konmuştur. Nitel verilerin toplanmasında ise ebeveynlerin görüşlerini almak amacıyla hazırlanan“Ebeveyn Görüşme Formu”yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ebeveynin uygulama sürecini gözlemlemek amacıyla“Ebeveyn Gözlem Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler SPSS paket programı aracılığıyla parametrik testlerden İlişkili Gruplar t Testi, İlişkisiz Gruplar t Testi, ANOVA ve Genelleştirilmiş Doğrusal Model (GLA) testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise, NVivo nitel veri analiz programı kullanılarak, tematik kodlama analizi yaklaşımına göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of strategic thinking based games on early critical thinking disposition. In the research, the intervention design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. In addition to the pretest-posttest quasi-experimental design with paired control groups, observations and interviews were also included in the research. Two separate study groups were used in the quantitative phase of the study. Within the scope of the research, the“Early Critical Thinking Disposition Scale”was developed and a validity- reliability study was conducted. For this purpose, the study group consisted of 460 children aged between 48-72 months who attend kindergartens/kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Uşak. The study group, in which the quasi-experimental design of the research was carried out, consisted of a total of 66 children, 32 in the experimental group and 34 in the control group, among 48-72 months old children attending a kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Uşak.“Strategic Thinking Based Play Program”was applied to the children in the experimental group two days a week for eight weeks. The study group of the qualitative dimension of the research consisted of the parents of the experimental group children.“Personal Information Form”was used to collect personal information of children and parents, and“Early Critical Thinking Disposition Scale”was used to evaluate children's critical thinking disposition. Within the scope of the validity studies of the“Early Critical Thinking Tendency Scale”, the content validity rate and content validity index based on expert opinion were calculated. Within the scope of the reliability studies of the test, the Standardized Cronbach's Alpha Reliability coefficient and Test-Retest Reliability were calculated. As a result of the validity-reliability studies, it was revealed that the“Early Critical Thinking Disposition Scale”is a valid and reliable assessment tool. In the collection of qualitative data, the“Parent Interview Form”semi-structured interview form, which was prepared to get the opinions of the parents, and the“Parent Observation Form”to observe the implementation process of the parents were used. The data in the quantitative dimension of the research were analyzed by using the Parametric Tests Related Groups t-Test, Unrelated Groups t-Test, ANOVA and Generalized Linear Model (GLA) tests via SPSS package program. The qualitative data of the research were analyzed according to the thematic coding analysis approach by using the NVivo qualitative data analysis program.