Protection of historical and cultural artifacts of minorities under International Law:The case of Turkey's Alevi cultural heritage
Azınlıkların tarihi ve kültürel eserlerinin Uluslararası hukuk altında korunması: Türkiye Alevi kültürel mirası üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 594480
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Azınlıkların kültürel haklarının korunması gerekliliği son zamanlarda diğer temel haklardan ayrı olarak, uluslararası hukukun başka bir alanı olarak ortaya çıkmaktadır, ve bu konular, Avrupa ülkeleri ve Avrupa Birliği arasında da giderek önem verilen konular haline gelmiştir. Bu durum, Türkiye'de devlet tarafından yasal olarak tanınmayan, ancak fiili olarak dini bir azınlık oluşturan Alevi toplumunun somut kültürel miras olarak görülen tarihi dergahlarına ilişkin taleplerinin, 1966 tarihli Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ile 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair UNESCO Sözleşmesi gibi, Türkiye'yi bağlayan uluslararası anlaşmalar ile azınlık ve kültürel haklar konusuna dair AB standartları ışığında değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Bu nedenle, bu tez, Anadolu'da yüzyıllar önce inşa edilmiş ve Alevi topluluğu tarafından en çok değer verilen Alevi/Bektaşi tarihi eserlerinin korunmasına, bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kalan değerli Alevi kültürel miras unsurlarına dair, tarihi Alevi/Bektaşi dergah, tekke ve türbelerinden oluşan taslak bir envanter listesi ile katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ayrıca, Türk devletince imzalanan ve içteki uygulamalardan kaynaklanan olası zorluklar ele alındığında Alevilerin ve kültürel miras alanlarının karşılaştığı sorunları çözebilecek konumdaki uluslararası anlaşmaların hükümleri yanı sıra, Türk iç hukuku ve kaynaklarının yeterli ve yetersiz olduğu noktalara değinerek, Alevi toplumunun bu eserlere ilişkin onarım, idare ve kullanım konularına dair taleplerinin karşılanmasına, katkıda bulunma amacı taşımaktadır. Bu anlaşmaların uygulanmasına dair muhtemel sorunlar ve Alevilerin, kültürel miraslarının korunmasına ilişkin memnuniyetsizlik de, nedenleriyle beraber ayrıca ele alınmaktadır. Bu konuların tümü, azınlık haklarının korunmasının demokratik bir ortamda gerekliliği ile özellikle son yıllarda Türkiye'de otoriter bir siyasi atmosferin yükseliş algılarıyla alakalı olarak Avrupa Birliği ile müzakereler bağlamında, Avrupa ülkelerindeki etnik, dilsel ve dini azınlıklara dair uygulama ve yasal düzenlemelere atıflar yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The necessity of the protection of the cultural rights of minorities has appeared as another area of international law in the last decades, separately from other fundamental rights, and these issues have become increasingly important among European countries, especially within the European Union. This has in turn made it necessary to evaluate the demands of the Alevi community, which constitutes a de facto religious minority in Turkey, not legally recognized by the state, regarding their monuments as tangible cultural heritage in light of international treaties binding on Turkey, such as the 1966 United Nations Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR), the 1966 United Nations Covenant on Economic, Social, and Cultural Rights (ICESCR), and the 1972 UNESCO Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage, as well as the EU standards on minority and cultural rights. This thesis therefore aims to contribute to the protection of the Alevi/Bektashi historical artifacts most valued by the Alevi community, constructed centuries ago in Anatolia. The thesis seeks to sketch an inventory of the main Alevi heritage sites, consisting of historical Alevi/Bektashi complexes, lodges, and tombs existing within Turkey' borders today. The thesis also attempts to contribute to a possible legal satisfaction of the demands of the Alevi community regarding these artifacts in terms of their protection, restoration, administration, and use by the community under the provisions of the international treaties to which Turkey is a party, which would be capable of solving at least some of the problems if the challenges of domestic application are duly addressed. The issue is explored within the context of Turkey's negotiations with the EU as a necessity for the protection of the rights of minorities in a democratic setting, particularly in light of perceptions of the rise of an authoritarian political atmosphere in Turkey in recent years, with comparisons to implementations and legal instruments in European countries regarding their ethnic, linguistic, and religious minorities.