İlahiyat ve İDKAB programlarından mezun ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin mesleki yeterliklerine dair bir araştırma (Gaziantep ili örneği)
Graduation of theology and İDKAB programs primary education religious culture and ethics teachers 'professional competencesa research (Example of Gaziantep province)
- Tez No: 594479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAYSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Din eğitimi verecek olan kişilerin bilgi ve birikimleri konusunda yeterlikleri hep tartışma konusu olmuştur. Ülkemizde bireyleri dinî bakımdan eğitmekle görevli olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin de mesleki yeterlikleri bu tartışmalar içerisinde yer almaktadır. Yapılan bu araştırmada, İlahiyat Programından ve İDKAB Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin mesleki anlamda yeterliklerinin ne düzeyde olduğu bu yeterliklerinin hangi değişkenlere göre farklılık oluşturduğu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İlahiyat ve İDKAB Programları hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde araştırmada kullanılan yöntem hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölümde ise Gaziantep ilinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin mesleki yeterliklerini ölçmek amacıyla yapılan alan araştırmasında elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Yapılan alan araştırması Gaziantep ili içerisinde görev yapan 117 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenini kapsamaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yeterliklerinin; cinsiyet, görev süresi, mezun olunan bölüm, mezun olunan lise türü, hizmet içi eğitime katılma durumu, alanla ilgili akademik dergi ve kitaplar ile bilimsel araştırmaları takip etme durumu değişkenliklerine göre değişip değişmediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where education has become increasingly important, the competencies of the teachers in charge of educating individuals have always been the subject of discussion. The professional competence of teachers of Religious Culture and Ethics course, which is responsible for educating individuals in religious terms in our country, has been included in these discussions. In this study, it was tried to determine the level of professional competence of Religious Culture and Moral Knowledge teachers who graduated from Divinity program and İDKAB Teaching Department and whether these competencies create differences according to which variables. The research consists of three parts. In the first part, theology and İDKAB programs are given, in the second part, knowledge about the methods in the research are given and in the third part, the findings of the field research conducted in order to measure the professional competence of religious culture and ethics teachers in Gaziantep are analyzed. The field research done consists of 117 religious culture and ethics teachers working in Gaziantep. The competences of the teachers participating in the research; gender, term of duty, graduation department, type of high school graduation, attendance to in-service training, follow-up of academic journals and books related to the field, and follow-up of scientific researches were investigated