Bir halkla ilişkiler aracı olarak kurumsal web sayfalarının kullanılması: Vakıf ve devlet üniversiteleri arasında bir karşılaştırma
Use of institutional web pages as a public relation tool: A comparasion between foundation and state universities
  1. Tez No: 594489
  2. Yazar: MEHMET SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
21. yüzyılda bilgi toplumu olarak gerek özel işletmeler gerek kamu kurumları çağın gereklerini yakından takip etmektedirler. Günümüz toplumunda devlet kurumları da bunun önemini anlamışlardır. Bu yüzden hem vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek hem de modern çağ devletlerinin seviyesine çıkabilmek için ülkemiz de gerekli çabaları göstermektedir. Bunun en iyi göstergelerinden birisi de halkla ilişkilere verilen önemdir. Özel işletmelerde gelişen rekabetçi pazar ortamında gerek rekabete ayak uydurabilmek gerekse kuruluşlarını ayakta tutabilmek için çağın gereksinimlerinden faydalanmak zorundadırlar. Bu zorunluluk haline gelmiş durumlardan birisi de özel sektörün web sayfalarında halkla ilişkiler araçlarını kullanmasıdır. Bu araştırmada Türkiye'deki kamu kurumlarının ve özel kuruluşların kurumsal web sayfalarının, halkla ilişkiler amaçlı kullanım özellikleri ele alınmıştır. Bu amaçla kamu ve özel kurumların web sayfaları, tanıma ve tanıtma faaliyetleri olarak değerlendirebileceğimiz bazı özellikler açısından içerik analizi kullanılarak sistemli rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen https://istatistik.yok.gov.tr/ sayfasında internet erişim linki verilen 50 devlet üniversitesinin ve 50 vakıf üniversitesinin web sayfaları kodlama cetvelinde belirtilen kriterlerce incelenmiştir. Bu araştırma sonucu elde edilen veriler, kamu kurumu ve vakıf kuruluşlarının karşılaştırmalı olarak web sayfalarını halkla ilişkiler aracı olarak kullanımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 21st century, both private and public institutions closely follow the requirements of the era as the information society. In today's society, state institutions understand the importance of this. Therefore, in order to provide better service to the citizens and to reach the level of the modern age states, our country also 3the necessary efforts. One of the best indicators of this is the importance given to public relations. In the competitive market environment developing in private enterprises, they have to make use of the requirements of the age in order to keep up with the competition and to keep their organizations alive. One of the conditions that have become a necessity is the use of public relations tools on the web pages of the private sector. In this research, corporate web pages of intitutions and private institutions in Turkey, public relations purposes usages characterictics is discussed. For this purpose, the web pages of public and private institutions recgnition and promotions activities can be considered in terms of some features using content analysis https://istatistik.yok.gov.tr/ page access to the internet link given by 50 state üniversites and systematic random sampling method 50 the web pages of foundations were examined acording to the criteria specified in the coding table. The data obtained as a result of this research revealed that state and foundations institutions use comparative web pages as a public relations tools.