Şehirlerde sabotajlara karşı koruma planlaması sürecini iyileştirmek için süreç haritalama ve hata türleri ve etkileri analizinin kullanılması üzerine bir araştırma
A research on using process mapping and failure modes and effects analysis to improve the protection planning process against sabotages in cities
- Tez No: 594490
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Süreç Yönetimi ve Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA), ürün tasarımı ve / veya üretim süreci tasarımı çalışmalarında yaygın olarak kullanılan önemli araçlardır. Kamu kurumlarında FMEA aracının kullanımı, kamu kuruluşlarında hizmet kalitesini ölçmedeki zorluklar nedeniyle nadirdir. Çalışmanın ilk bölümünde, Süreç Yönetimi hakkında bazı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, değişik şirketlerde bir önleyici kalite iyileştirme aracı olarak kullanılan Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) tekniği gözden geçirilmiştir. Tezin son bölümünde, farklı bir uygulama olarak, Emniyet Müdürlüklerinde Sabotajlara Karşı Koruma Planlaması sürecine bir Hata Türleri ve Etkileri Analizi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Process Management and Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) are important tools which are commonly used in product design and/or production process design studies. Usage of FMEA tool in public organizations are rare due to difficulties in measuring service quality in public organizations. In the first part of the study, some information about Process Management is given. In the second part, Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) technique, which is used as a preventive quality improvement tool at different companies, is reviewed. In the last part of the thesis, as a different application, a Failure Mode and Effects Analysis was applied to the process of Protection Planning against Sabotages within the Police Departments.