Basketbol kulüplerinde kurumsal sosyal sorumluluk kavramının ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of corporate social responsibility concept and practices in basketball clubs
  1. Tez No: 594513
  2. Yazar: SENCER ÖZKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, spor örgütlerinden biri olan Tahincioğlu Basketbol Süper liginde yer alan basketbol kulüplerinin sosyal sorumluluk uygulamalarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada model olarak nitel araştırma yöntemi, olgubilim (fenomoloji) deseni tercih edilmiştir. Verilerin elde edilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme ile standart açık uçlu sorular kullanılarak Tahincioğlu basketbol süper liginde yer alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 7 kulübün yöneticileri ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edinilen veriler yazıyla deşifre edilerek düzenlenmiş, anlamlı veriler belirlenerek temalar çıkartılmış, temalar arası ilişkiler saptanarak araştırma soruları altında düzenlenmiştir. Ulaşılan temalara bağlı olarak kodlar ortaya çıkarılmış, bu işlem alanında uzman 2 akademisyen tarafından yapılmış ve veriler düzenlenerek araştırma sonuçları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to examine the social responsibility practices of basketball clubs which are in Tahincioğlu Basketball Super League, one of the sports organizations. In this project, qualitative research method, fenomology pattern has been prefered as a model. To obtain data, interviews have been made with seven club managers who working with Tahincioglu Basketball super league and agreed to attend this project, by using half configuration interview with standard open-ended questions. Data obtained by interviews have been organized by decoding with writing and themes have been revealed by identifying correlated data and finally connections between themes have been determined and edited in behalf of research questions. Codes have been created regarding the reached themes, and this process has been completed by 2 subject matter expert thus results of the research have been revealed by editing data.