Hormon replasman tedavisi alan postmenopozal kadınlarda yaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
Hormone replacement therapy in postmenopausal women quality of life and affecting factors
- Tez No: 594519
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Postmenopozal hormon replasman tedavisi alan kadınların sosyodemografik özelliklerinin, döneme özgü yakınmaları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanıp uygulandı. Örneklemi Balıkesir Edremit Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, postmenopozal hormon replasman tedavisi alan ve sözel olarak onayı alınan 200 kadın oluşturdu. Verilerin toplanmasında 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği" kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 21 paket programı ve e-picos programından yararlanılarak yapılmıştır. Kategorik olan sosyodemografik değişkenler için tanımlayıcı istatistik olarak sayı (N) ve yüzde (%) değerleri verildi. Sürekli olan sosyodemografik değişkenler için tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ± Standart Sapma değerleri şeklinde verilmiştir. Tüm karşılaştırmalar için istatistik önem seviyesi (p) 0,05 olarak alınmıştır. Tek değişkenli risk analizi aşamasında iki grubun ortalamalarının karşılaştırmalarında student's t testi, ikiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırmalarında ANOVA'dan yararlanılmıştır. Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği alt grubu vazomotor puan ortalamalarının eğitim değişkeni grup ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted as a descriptive study to evaluate the effects of socio-demographic characteristics, return-specific complaints and quality of life of women receiving postmenopausal hormone replacement therapy. The sample consisted of 200 women who applied to Edremit State Hospital Obstetrics and Gynecology Policlinic, received postmenopausal hormone replacement therapy and verbal approval. Data were collected using 'Introductory Information Form' and 'Menopause-Specific Quality of Life Scale'. Statistical analysis of the data was made using SPSS 21 package program and e-picos program. Number (N) and percent (%) values were given as descriptive statistic for categorical sociodemographic variables. For continuous sociodemographic variables, the descriptive statistic is given as mean ± standard deviation. For all comparisons, statistical significance level (p) was taken as 0.05. In the univariate risk analysis phase, Student's t-test was used to compare the mean of the two groups, ANOVA was used to compare the two-group mean. There is a statistically significant difference between the mean of the education-change group of the vasomotor points average of the subgroup of Menopause-Specific Quality of Life Scale.