A normative study of neuropsychological performances of adult male population of Turkey
Türkiye yetişkin erkek nüfusunun nöropsikolojik performansının normatif çalışması
  1. Tez No: 594536
  2. Yazar: TUĞBA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Günümüzde interaktif ürünlerin ve sistemlerin tasarımında toplumun birlikte bilişsel ve motor kapasitesi de göz önünde bulundurulmaktadır. İnsanların bilişsel performanslarının ölçümünde nöropsikolojik testlerden yararlanılmaktadır. Nöropsikolojik performanslar da ülkelerarası farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde toplumun bilişsel kapasite ölçümlerinden oluşan veri tabanları mevcuttur. Ülkemizde birkaç bilişsel çalışma olmakla birlikte, tasarımlarda ihtiyaç duyulan verileri karşılamak için kapsam ve istatistiksel özellikler açışından kullanışlı veri tabanı oluşturmak mümkün değildir. Bu kapsamda, bu çalışmanın ana amaçları; (i) Türkiye yetişkin erkek nüfusunun neropsikolojik testlerdeki performansının 4 temel alanı (dikkat, konsantrasyon ve hız, hafızave öğrenme, motor fonksiyonları, zekâ fonksiyonları) kapsayacak şekilde ölçülerek veritabanının oluşturulması; (ii) yaş, eğitim, medeni durum, sigara alışkanlığı ve gelir seviyesinin nöropsikolojik performans üzerindeki etkilerini araştırmak ve (iii) sonuçları daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırmak. Bu amaçla 18-93 yaş arası 252 örnekleme 6 farklı nöropsikolojik test uygulanarak (Digit Span, Corsi Span, Stroop-Color, Raven, Purdue Pegboard, Reaction Time) farklı alanlardaki performans verileri toplanmıştır. Örneklem 6 yaş grubuna (18-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-70, 71+), 4 eğitim grubuna (0-5, 5-12, 12-16, 16+), 3 gelir seviyesine (düşük, orta, yüksek), evli/bekar olarak 2 medeni hal durumu ve sigara içen/içmeyen olarak 2 gruba bölünmüştür. Bu çalışmanın sonucunda hafıza, öğrenme ve karar verme gibi yeteneklerin 50 yaşından sonra dereceli olarak azaldığı görülmüştür. Reaksiyon süresi gibi motor fonksiyonu performanslarının yaş ile birlikte hemen azaldığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar testlerin çoğunda eğitim seviyesi arttıkça performansın da arttığını göstermiştir. Sigara alışkanlığı ve medeni durumun sonuçlar üzerinde etkisi gözlemlenmemiştir. Diğer ülkelerin sonuçları ile karşılaştırıldığında ise, Türkiye erkek nüfusunun performansı, İtalyan ve Avustralyalılara benzerken; Çinliler, Koreler ve Amerikanlardan küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cognitive and motor skills of people are needed in designing ergonomic products and human-work and human-technology systems. These skills, which may vary across the populations of the world, are measured by neuropsychological tests. Some developed countries have already generated normative data of their populations. In Turkey, although there are several related studies, a comprehensive normative data does not exist. For the purpose, the main aims of this study were: (i) Establishing a normative database of neuropsychological performances for the adult male population of Turkey in four main areas (attention, concentration and speed, memory and learning, intellectual function and motor function); and (ii) investigating the effects of age, education level, marital status and smoking on the performances. Six different neuropsychological tests (Digit Span, Corsi Span, Stroop-Color, Raven, Reaction Time and Purdue Pegboard) are applied to 252 adult male participants aged from 18 to 93 with family origins from different regions of Turkey. Subjects are divided into six age groups (18-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-70, 71+), four education groups (0-5, 6-12, 13-16, 17+), three income levels (low, medium, high), two marital status groups (married/single) and two smoker groups (smoker/non-smoker). As a result, a normative database is established. The results show that memory, learning, attention and decision-making abilities decrease gradually after the age of 50. It has been observed that motor function performance decrease with age. Education has a positive effect on all the performances. Marital status and smoking habits have no effect on the performances. When compared to the other nationalities, the neuropsychological performance of male population of Turkey, in general, is similar to Australian and Italian and lower than Chinese, Korean and the US samples. The established database may serve a reference guide for ergonomic designs as well as clinical applications.