Societal security in the Middle East: The case of Ba'thist Iraq (1968-2003)
Ortadoğuda toplumsal güvenlik: Baas dönemi Irak örneği (1968-2003)
- Tez No: 594551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SALİH BIÇAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezde Güvenlik Çalışmaları alanında iki genel araştırma konusu ele alınmaktadır. İlk olarak Güvenlik Çalışmalarının devlet merkezli ve Batı odaklı kavramları Batı dışındaki örnek olayların güvenlik analizi bağlamında sorunsallaştırılmaktadır. İkinci olarak da Kopenhag Okulunun öne sürdüğü toplumsal güvenlik kuramının Avrupa dışındaki örnek olayları bağlamında devlet dışı aktörleri merkezine alan güvenlik analizi konusundaki açıklayıcı potansiyeli değerlendirilmiştir. Kuramsal bir katkı olarak sektörel güvenlik analizi toplumsal güvenlik kuramına dahil edilmiş ve 1968-2003 yılları arasında Baas dönemi Irak örneğine uygulanmıştır. Bu iki araştırma alanı altında bu çalışma iki genel sav öne sürmektedir. Kavramsallaştırma bağlamında, Orta Doğu Güvenlik Çalışmalarının kuramsal yaklaşımları güvenlik sorunlarının altında yatan toplumsal dinamikleri açıklayan ve devlet dışı aktörleri konu alan kuramsal bir yaklaşım geliştiremediği öne sürülmektedir. Öte yandan, toplumsal güvenlik dinamiklerini ve güvenliğin toplumsal aktörlerini, referans nesnelerini ve tehdit unsurlarını anlamak bölgede kapsamlı bir güvenlik analizi için önem teşkil etmektedir. Analitik bakış açısından ise sektörel bir yaklaşımla ele alınan toplumsal güvenlik kuramı Irak gibi örnek olaylardaki güvenlik dinamiklerini anlamak için güçlü bir teorik alt yapı sağlamaktadır. Bu argümanlar dahilinde bu çalışma Batı dışı bir örnek olay olarak Irak özelinde güvenlik sorunlarının analizi için toplum merkezli alternatif bir bakış açısı önermektedir. Baas dönemi Irak'taki yerel güvenlik sorunları örnek olayla bağlantılı olan beş farklı güvenlik sektörü bağlamında incelenmiştir. Bu sektörler politik, askeri, dini, kültürel ve ekonomik sektörler olarak ele alınmaktadır. Bu sektörler, güvenlik aktörleri, referans nesneleri ve devlet-toplum ilişkisi yapısının bir sonucu olarak ortaya çıkan tehditleri bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores two general research agenda in the field of Security Studies. First, the state-centrism and Euro-centric conceptualizations of Security Studies are problematized in the context of security analysis in the Middle East. Second, the potential explanatory power of societal security framework offered by the Copenhagen School of Security Studies is explored as a non-state-centered security analysis framework in the region, which can set an example for the study of security in other regions as well. With a theoretical twist, sectoral analysis is integrated to societal security framework and applied to the case of Ba'thist Iraq between the periods of 1968 and 2003 as a test case. From these two research agendas, this study has two general arguments. In terms of conceptualizations, it argues that theoretical approaches in the Middle East Security Studies fell short of providing a non-state centered explanation for the underlying societal dynamics of security issues. However, understanding the societal dynamics of security with reference to its actors, referent objects and threats is crucial for a comprehensive security analysis in the region. In terms of analytical approach, this thesis argues that societal security framework with a sectoral approach provides a well-focused explanation to the security dynamics in cases like Iraq. Accordingly, this study offers an alternative explanation for the security issues in Iraq as a non-Western case study from a society-centered perspective. The domestic security issues in Ba'thist Iraq are analyzed under five sectors of security relevant to the case study; political, military, religious, cultural and economic. Within these sectors, actors and referent objects of security is identified as well as the threats emanating from state-society relations.