Ortadoğu'da yaşanan kriz ve savaşların Avrupa'da yükselen aşırı sağ siyasete ve Avrupa toplumuna olan etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Analyzing and comparing the impact of crises and wars in the Middle East on the rise of far-right politics and European society
- Tez No: 975984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Soykırım Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Avrupa'da aşırı sağ hareketlerin tarihsel gelişimini ve yükselişini incelemek, bu hareketleri göçmen karşıtlığı bağlamında değerlendirmek, Avrupa Birliği siyaseti içerisindeki konumlarını analiz etmek ve aynı zamanda aşırı sağ siyasetin Suriye İç Savaşı sonrasında ortaya çıkan göç dalgalarıyla kurduğu ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma, göçmen karşıtı söylemin ideolojik temelleri ile bu söylemlerin toplum üzerindeki etkilerini inceleyerek, aşırı sağın siyasal mobilizasyon araçlarını ve toplumsal meşruiyet kazanma stratejilerini açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca seçilen ülke ve siyasal parti örnekleri üzerinden yapılacak karşılaştırmalı analiz ile aşırı sağın ortak temaları, yerel farklılıkları ve dış politika yaklaşımları da değerlendirilecektir. Ortadoğu coğrafyasında özellikle 2010 sonrası dönemde yaşanan siyasal dönüşümler, yalnızca bölge ülkelerinde değil, aynı zamanda Avrupa'da da çok boyutlu sonuçlar doğurmuştur. Bu sürecin en çarpıcı örneklerinden biri olan Suriye İç Savaşı, otoriter rejim yapıları, etnik ve mezhepsel gerilimler, dış müdahaleler ve sosyoekonomik eşitsizliklerin birleşimiyle derinleşmiş; 2011 yılında başlayan bu kriz, milyonlarca insanın yerinden edilmesine ve büyük bir mülteci akınına yol açmıştır. Avrupa kıtasına yönelen bu kitlesel göç hareketi, birçok ülkede iç siyasal dengeleri değiştirmiş; göçmen karşıtı söylemler etrafında örgütlenen aşırı sağ partilerin hızla toplumsal destek kazanmalarına neden olmuştur. Bu bağlamda Suriye krizi, sadece bir bölgesel güvenlik sorunu değil, aynı zamanda Avrupa'nın toplumsal algılarını, siyasal reflekslerini ve dış politika yaklaşımlarını etkileyen çok katmanlı bir kırılma noktası olmuştur. Bu süreçte göçmen karşıtlığı, Avrupa siyasetinde yalnızca marjinal aktörlerle sınırlı kalmayıp, merkez sağ partilerden ana akım medya söylemlerine kadar geniş bir yelpazede yaygınlık kazanmıştır. Ekonomik kaynakların paylaşımı, işsizlik, güvenlik kaygıları ve kültürel homojenlik gibi temalar üzerinden meşrulaştırılan bu karşıtlık, çoğu zaman toplumsal kaygılar ile siyasal popülizm arasındaki sınırları belirsizleştirmektedir. Göçmenlerin“öteki”olarak konumlandırılması ve ulusal kimlik tartışmaları içinde tehdit unsuru olarak sunulmaları, sadece göçmenlerin maruz kaldığı dışlanmayı artırmakla kalmamakta; aynı zamanda liberal demokratik değerlerin zayıflamasına, hukukun üstünlüğünün aşınmasına ve toplumsal kutuplaşmanın derinleşmesine zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla göçmen karşıtlığı, kısa vadeli siyasal kazançların ötesinde, Avrupa'nın çokkültürlü toplumsal yapısını ve demokratik değer sistemini tehdit eden yapısal bir sorun haline gelmiştir. Aşırı sağ ideolojiler ve hareketler, günümüzdeki ulus-devlet temelli siyasal yapılar için önemli bir sınav niteliği taşımaktadır. Bu ideolojilerin tarihsel süreçte nasıl yıkıcı sonuçlara yol açtığı göz önüne alındığında, günümüzde yeniden yükselişe geçmelerinin dikkatle analiz edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Aşırı sağın toplumsal kutuplaşmayı artırma, azınlık grupları hedef gösterme ve demokratik kurumların işleyişini zayıflatma potansiyeli, bu hareketlerin sadece siyasal değil, aynı zamanda sosyokültürel bir tehdit unsuru olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu nedenle, aşırı sağ siyasetin dinamiklerini anlamaya yönelik araştırmalar yalnızca akademik bir ilgi alanı değil, aynı zamanda çağdaş demokratik düzenin korunması açısından stratejik bir gereklilik olarak ele alınmalıdır. Toplumsal bütünlüğü güçlendirmek, kapsayıcı politikalar geliştirmek ve tarihsel tecrübelerden ders çıkarmak adına bu ideolojik yönelimin yapısal nedenleriyle birlikte ele alınması büyük bir önem arz etmektedir. Bu yönüyle çalışma, hem siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler literatürüne hem de göç ve toplumsal dönüşüm eksenindeki akademik tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda bu tezde, Avrupa Birliği'nin mevcut kurumsal yapısı ve göç politikaları çerçevesinde aşırı sağın yükselişine karşı nasıl bir duruş sergilediği ve Suriye İç Savaşı sürecinde birlik olarak nasıl bir rol üstlendiği de detaylı biçimde ele alınacaktır. Avrupa Birliği'ne üye devletlerin göçmen kabulü konusundaki farklı yaklaşımları ile bu farklılıkların aşırı sağ söylemleri üzerindeki etkisi, bu çalışmanın önemli bir boyutunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the historical development and contemporary rise of far-right movements in Europe, with a particular focus on their anti-immigrant rhetoric and the political, social, and ideological factors that have fueled their ascent. The study aims to analyze these movements within the broader context of European Union politics, while also investigating the intricate relationship between the far right and the refugee influx that followed the outbreak of the Syrian Civil War. By exploring the ideological foundations of anti-immigrant discourse and its impact on social structures, this research seeks to identify the strategies employed by far-right actors to mobilize politically and gain societal legitimacy. Furthermore, through a comparative analysis of selected countries and political parties, the study will assess common themes, localized variations, and foreign policy positions embraced by far-right formations across Europe. Political developments in the Middle East, particularly in the post-2010 era, have not only reshaped regional dynamics but have also generated far-reaching consequences for European societies and politics. Among these developments, the Syrian Civil War stands out as a critical turning point, exacerbated by authoritarian governance, sectarian tensions, external interventions, and deep-seated socio-economic inequalities. Since its eruption in 2011, the conflict has triggered one of the largest forced migration movements in recent history, displacing millions and directing a significant portion of this population toward Europe. This mass migration has had a transformative effect on European political landscapes, providing fertile ground for the growth of far-right movements that strategically capitalize on anti-immigrant sentiment. Thus, the Syrian crisis should not be viewed merely as a regional conflict but as a multilayered rupture with profound implications for Europe's social perceptions, political reflexes, and foreign policy orientations. In this context, anti-immigrant sentiment has become a central and increasingly normalized component of European political discourse, no longer confined to the political margins. Economic anxieties, fears over national security, perceived threats to cultural identity, and pressure on welfare systems have all contributed to the mainstreaming of exclusionary rhetoric. The portrayal of immigrants as the“other”and the framing of multiculturalism as a liability have not only intensified social exclusion but have also facilitated the erosion of democratic norms and institutional trust. As a structural challenge, anti-immigrant sentiment now poses a significant threat to Europe's pluralistic values, undermining both the integrity of liberal democracies and the cohesion of multicultural societies. Far-right ideologies and movements thus represent a critical challenge to modern nation-states founded upon democratic principles. Considering their historically destructive consequences, the contemporary resurgence of such ideologies demands close and urgent scrutiny. The far right's potential to foster polarization, scapegoat minority communities, and undermine institutional resilience necessitates that these movements be approached not merely as political phenomena but as socio-political threats with long-term implications. Academic inquiry into these dynamics is therefore not only of theoretical relevance but of practical necessity for the preservation of democratic governance and social harmony. Understanding the structural causes and ideological underpinnings of this political orientation is essential for designing inclusive policies, strengthening social cohesion, and avoiding the repetition of past mistakes. This study ultimately seeks to contribute to the broader fields of political science and international relations, while also informing the academic discourse surrounding migration and social transformation. In addition, it will explore the European Union's institutional response to the rise of far-right politics and the role it played as a supranational actor during the Syrian refugee crisis. The divergences among EU member states in their approaches to refugee reception and the influence of these disparities on the rhetoric of far-right actors will also constitute a key dimension of the analysis.