Architecture of the state: Ankara İstasyon Caddesi in the late ottoman and early republican periods
Devletin mimarlığı: Geç Osmanlı ve erken cumhuriyet dönemlerinde Ankara İstasyon Caddesi
  1. Tez No: 594558
  2. Yazar: CEM DEDEKARGINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, tren istasyonu ile kent merkezini birbirine bağlayan aksın gelişimi üzerinden, Ankara'nın 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyıl başında yaşamış olduğu kentsel ölçekteki dönüşüme odaklanmaktadır. Çalışmada incelenen zaman aralığı belirlenirken, 1890'larda tren istasyonunun ve kentle bağlantısının oluşturulması temel almakta ve 1930'ların başında Jansen'in Ankara İmar Planı önerisinin uygulanmaya başlanmasına kadar olan sürede İstasyon Caddesi aksı üzerine inşa edilen yapılar incelenmektedir. Çalışmada, İstasyon Caddesi'ndeki mekânsal değişimlerin kronolojik sırayla incelenmesi yoluyla, dönemin kamu mimarisi ile aynı dönemdeki devlet inşası, modernleşme ve ulus inşası süreçleri arasındaki ilişkiyi tartışmak ve Ankara kentinin 19. yüzyıl sonunda İmparatorluk'un bölgesel bir merkezinden 20. yüzyıl başında Cumhuriyet'in modernleşmiş başkentine dönüşümü sürecinde yapılı çevrenin inşasındaki süreklilik ve değişimi vurgulamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the late 19th and early 20th century urban transformation of Ankara as exemplified in the development of the axis connecting the train station to the city center. The temporal scope of the research starts with the 1890s when the train station was constructed and its connection with the city was established, and ends at the turn of the 1930s until when a number of buildings were erected on the İstasyon Caddesi axis, and when Jansen's proposal for the development plan of Ankara started to be implemented. Analyzing the spatial alterations on İstasyon Caddesi in this chronological order, the study aims to discuss the relation of the architecture of the state in that period with the contemporary processes of state-building, modernization and nation-building, and to underline the continuity and change in the construction of the built environment in the case of the transformation of Ankara from a provincial center of the Empire at the end of the 19th century to the modernized capital city of the Republic in the beginning of the 20th century.