Duygusal zeka ve dindarlık
Emotional intelligence and piety
- Tez No: 594575
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Duygusal zekâ, son yıllarda psikolojide ön plana çıkan kavramlardan biridir. Akademik zekâdan farklı ama onu tamamlayan bir yetenek olarak görülen duygusal zekâ; aslında bütün yeteneklerimizi ne kadar iyi kullanabildiğimizi belirleyen en önemli niteliklerimiz arasında yer almaktadır. Dindarlık ise; dinin inanç, davranış, bilgi, duygu ve etki boyutlarının hayatımıza ne kadar ve nasıl yansıdığıyla açıklanabilir. Bu araştırmada üniversite öğrencileri örneklem alınarak duygusal zekâ ve dindarlık ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Buna yönelik olarak bu araştırmada Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde farklı fakültelerde eğitim gören öğrenciler üzerinde nicel bir çalışma yapılmıştır. Araştırma sonucunda dindarlık ve dindarlığın boyutlarına göre üniversite öğrencilerinin duygusal zekâlarının farklılaştığı görülmüştür. Buna göre dindarlığın; inanç, davranış ve duygu boyutlarından alınan puan ile duygusal zekâ arasında anlamlı ilişkiler varken bilgi boyutunda anlamlı bir korelasyon görülmemiştir. Neticede; dindarlık ile duygusal zekâ arasında genel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşılık demografik değişkenlerden yaş, cinsiyet ve medeni durum ile duygusal zekâ arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional Intelligence is one of the terms that is outstanding in psychology in recent years. Different from academic intelligence yet known as a complets talent of it emotional intelligence; in fact it is one of our most important qualities that determine how well we can use all our talents. Religiosity can be explained as how and how much belief, behavior, knowledge, emotion and effect traits of religion can reflect to our lives. In this study, based on university student, analising emotional intelligence and religiosity relationship is aimed. For that reason, in this study a quantitative survey was conducted on students from different faculities of Necmettin Erbakan University. As a result of the research according to religiosity and the parts of religiosity the emotional intelligence of university students were differentiated. According to this while there are significant relationship between the grade taken from the belief, behavior and emotion parts of religiosity and emotional intelligence, no significant correlation was observed in knowledge part. Eventually a significant relationship was found between religiosity and emotional intelligence. Whereas no significant difference was seen between from demographic variables age, gender and marital status and emotional intelligence.